Atbalsts Ukrainai Ministru prezidents
Ministru prezidents Krišjānis

Pirmdien, 19. decembrī, Rīgā Apvienoto reaģēšanas spēku (Joint Expeditionary Force – JEF) valstu un valdību vadītāju sanāksmes ietvaros Ministru prezidents Krišjānis Kariņš divpusēji tikās ar Apvienotās Karalistes premjerministru Riši Sunaku (Rishi Sunak), Novēģijas premjerministru Jūnasu Gāru Stēri (Jonas Gahr Støre) un Islandes premjerministri Katrīnu Jakobsdotiru (Katrín Jakobsdóttir).

Amatpersonas pārrunāja Latvijas un Apvienotās Karalistes divpusējās attiecības, kā arī drošības situāciju Eiropā. K. Kariņš sarunā uzsvēra abu valstu potenciālu padziļināt ekonomisko sadarbību tādās jomās kā enerģētika un tehnoloģijas, tai skaitā atjaunojamo energoresursu izmantošanā. Ministru prezidents pauda, ka Latvija virzās uz ekonomisko transformāciju un ir ieinteresēta meklēt vēl ciešākas sadarbības iespējas ar Apvienoto Karalisti viedo tehnoloģiju jomā.

Abas puses piekrita, ka Latviju un Apvienoto Karalisti vieno kopīgas vērtības un tās ir līdzīgi domājoši partneri, kas kopīgi pielāgojās jaunajiem izaicinājumiem. Ministru prezidents pateicās par Apvienotās Karalistes stingro nostāju un atbalstu Ukrainai karā pret Krieviju.

Tikšanās laikā ar Novēģijas premjerministru Jūnasu Gāru Stēri tika pārrunāta tālākā sadarbība ekonomikā ar īpašu uzsvaru uz enerģētiku. Ministru prezidents pauda, ka Latvija tuvākajos gados piedzīvos strauju enerģētisko pāreju, kurā tā redz potenciālu arī Norvēģijas investīcijām un ekspertīzei. Premjeri pārrunāja arī Eropas Savienības (ES) un Norvēģijas enerģētikas politiku, ņemot vērā, ka Norvēģija pēdējā gada laikā būtiski palielinājusi energoresursu piegādes ES. K.Kariņš pateicās Norvēģijai par dalību NATO kaujas grupā Lietuvā, kā arī norādīja uz nepieciešamību gaidāmajā NATO samitā Viļņā skaidri parādīt progresu NATO klātbūtnes stiprināšanā.

Tiekoties ar Islandes premjerministri Katrīnu Jakobsdotiru, Ministru prezidents uzsvēra Islandes nozīmīgo lomu Latvijas neatkarības atjaunošanā. Tāpat K. Kariņš pauda, ka Latvija sadarbojas un atbalsta Islandi tās prezidentūras laikā Eiropas Padomes Ministru komitejā, īpaši gatavojoties 4. Eiropas Padomes dalībvalstu samitam Reikjavīkā. Tikšanās noslēgumā Ministru prezidents izteica pateicību par Islandes ieguldījumu Baltijas reģiona drošības stiprināšanā.

Apvienotās Karalistes, Norvēģijas un Islandes premjerministriem šī bija pirmā vizīte Latvijā kopš stāšanās amatā.

Foto: Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Lielbritānijas premjerministra Riši Sunaka divpusējā tikšanās

19.12.2022. Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Lielbritānijas premjerministra Riši Sunaka divpusējā tikšanās

Foto: Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Norvēģijas premjerministra Jūnasa Gāra Stēres divpusējā tikšanās

19.12.2022. Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Norvēģijas premjerministra Jūnasa Gāra Stēres divpusējā tikšanās

Foto: Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Islandes premjerministres Katrīnas Jakobsdotiras divpusējā tikšanās

19.12.2022. Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un Islades premjerministres Katrīnas Jakobsdotiras divpusējā tikšanās
JEF valstu vadītāji
Joint Expeditionary Force

Sandris Sabajevs

Ministru prezidenta preses sekretārs
sandris.sabajevs [at] mk.gov.lv