Ministru prezidents
Joint Expeditionary Force

Rīgā pirmdien, 19. decembrī, pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa iniciatīvas un ar Apvienotās Karalistes kā ietvarnācijas atbalstu norisināsies trešā Apvienoto reaģēšanas spēku (Joint Expeditionary Force – JEF) valstu un valdību vadītāju sanāksme.

Sanāksmi plāno apmeklēt Apvienotās Karalistes premjerministrs Riši Sunaks (Rishi Sunak), Dānijas vicepremjers, aizsardzības ministrs Jakobs Elemans-Jensens (Jacob Ellemann-Jensen), Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa (Kaja Kallas), Islandes premjerministre Katrīna Jakobsdotira (Katrín Jakobsdóttir), Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), Nīderlandes aizsardzības ministre Kaisa Olongrēna (Kajsa Ollongren), Norvēģijas premjerministrs Jūnass Gārs Stēre (Jonas Gahr Støre), Somijas prezidents  Sauli Nīniste (Sauli Niinistö) un Zviedrijas premjeministrs Ulfs Kristersons (Ulf Kristersson).

Apvienoto reaģēšanas spēku valstu un valdību vadītāju sanāksmē plānots pārrunāt Krievijas agresīvo karu Ukrainā un no tā izrietošās izmaiņas drošības situācijā Ziemeļatlantijas, Baltijas jūras un Arktikas reģionos, īpaši pievēršoties JEF biedru sadarbībai tālākās palīdzības sniegšanā Ukrainai tās cīņā pret agresoru un pasākumiem reģionālās drošības vides uzlabošanai.

Sanāksmes ietvaros Ministru prezidentam plānotas divpusējās tikšanās ar Apvienotās karalistes, Islandes un Norvēģijas premjerministriem.

Reaģējot uz Krievijas plašo iebrukumu Ukrainā šī gada 24. februārī, pirmā Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstu valstu un valdību vadītāju sanāksme norisinājās virtuāli šī gada 25. februārī. Otro JEF sanāksmi klātienē šī gada 15. martā organizēja Apvienotās Karalistes premjerministrs Londonā.

Organizējot trešo JEF valstu un valdību vadītāju sanāksmi Rīgā, Latvija apliecina sevi kā aktīvu un konstruktīvu spēlētāju Baltijas un Tālo Ziemeļu reģionu drošības vides veidošanā.

Apvienotie reaģēšanas spēki ir līdzīgi domājošu valstu (Dānijas, Igaunijas, Somijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Nīderlandes, Norvēģijas, Zviedrijas un Apvienotās Karalistes) koalīcija, kas ietver augstas gatavības spēkus ātrai reaģēšanai uz krīzēm Tālajos Ziemeļos un Ziemeļeiropā.

Pēc 2014. gada septembra NATO samita Velsā 2015. gada novembrī dalībvalstis parakstīja saprašanās memorandu par JEF izveidošanu.

Joint Expeditionary Force