Saskaņā ar valdības deklarācijā noteikto, ministrijās notiek politikas plānošanas dokumentu un tiesību aktu projektu sagatavošana. Šajā posmā ministrijās:
- analizē risināmo problēmjautājumu,
- apkopo un analizē statistiku, pētījumu rezultātus, publikācijas,
- analizē esošo normatīvo regulējumu, pēta ārvalstu pieredzi,
- izvērtē iespējamos risinājumus,
- veic ierosinātā risinājuma ietekmes sākotnējo novērtējumu, prognozējot politikas vai tiesību akta iespējamo ietekmi uz sabiedrību,
- nodrošina sabiedrības līdzdalības iespējas,
- nodrošina politikas plānošanas dokumentu un tiesību aktu projektu izstrādi un saskaņošanu.
TAP portāls
Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls jeb TAP portāls ir valsts informācijas sistēma, kurā vienuviet tiek izstrādāti, saskaņoti un apstiprināti tiesību aktu projekti. TAP portālā ikviens var aktīvi iesaistīties tiesību aktu izstrādē – sniegt viedokli, pieteikties dalībai citos līdzdalības formātos, ja ministrija tādus ir izvēlējusies īstenot, sekot līdzi dokumentu virzībai un saņemt informāciju par jaunumiem.
Līdzdalības iespējas sabiedrības pārstāvjiem un NVO
Līdzdarbošanās šajā posmā sniedz visefektīvākos līdzdalības rezultātus. Tāpēc arvien biežāk ministrijas, sākot izstrādāt politikas plānošanas dokumenta vai tiesību akta projektu, iesaista sabiedrības pārstāvjus – iedzīvotājus, ekspertus, NVO, sociālo un sadarbības partneru pārstāvjus -, lai gūtu papildu informāciju un viedokļus.
Valsts pārvaldes rīcībā ir plašs instrumentu klāsts, kā iesaistīt sabiedrības pārstāvjus:
- Aptauja ir mērķtiecīgi uzdots jautājumu kopums, kas ļauj noskaidrot sabiedrības viedokli noteiktā jautājumā, lai šo viedokli tālāk izmantotu institūcijas darbā vai konkrēta projekta izstrādē.
- Darba grupa ir projekta izstrādei vai identificētas sabiedrības problēmas izzināšanai un risināšanai izveidota grupa (uz noteiktu laiku) vai jomas ekspertu vai iesaistīto pušu darba grupa (pastāvīgi).
- Domnīcas (think thank) mērķis ir vispusīgi analizēt sabiedrībai aktuālu problēmjautājumu loku un tā iespējamos risinājumus. Tajā iesaista institūciju pārstāvjus, interesentus, ekspertus, kurus ne tikai uzklausa, bet ar kuriem kopā identificē problēmas un izstrādā risinājumus.
- Diskusijas (arī apspriede) mērķis ir informēt par izstrādē esošu projektu, noskaidrot sabiedrības viedokli vai pārrunāt projektu ar konkrētajā jautājumā iesaistītajām pusēm.
- Publiskā apspriešana ir laikposms, kurā sabiedrības pārstāvji var sniegt priekšlikumus rakstiski TAP portālā un var tikt organizētas arī citas sabiedrības līdzdalības aktivitātes:
- informatīvas sanāksmes,
- sabiedriskās apspriedes,
- sabiedriskās domas aptaujas u.c.
- Konsultatīvās vai uzraudzības padomes izveido, lai nodrošinātu platformu regulārai sadarbībai starp iesaistītajām pusēm.
- Projektu komanda (task force) ir uz laiku izveidota grupa priekšlikumu (rīcības plāna) izstrādei kādas problēmas risināšanai.
Arvien biežāk tiek praktizētas mūsdienīgas pieejas sabiedrības līdzdalībai, piemēram, deliberatīvās diskusijas un dizaina domāšanas metodes. To pamatā ir aktīva iedzīvotāju iesaistīšana, koprade, interaktīvas un radošas pieejas, kā arī digitālo iespēju izmantošana. Inovatīvas pieejas var papildināt esošos līdzdalības veidus, vairojot iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus.