Kas ir KiVa un kāpēc KiVa?

Vienaudžu pāridarījumu un bulinga izplatība Latvijas skolu vidē ir lielāka nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī – trešā daļa skolēnu vismaz pāris reižu mēnesī ir cietuši no vardarbības skolā, liecina OECD dati. Piedāvājot vienotu rīcības plānu, lai mazinātu un novērstu pāridarījumu izplatību, Valsts kanceleja sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti uzsākusi KiVa ieviešanu Latvijas skolās.

"KiVa"  ir Turku Universitātē (Somija) izstrādāta pētījumos un pierādījumos balstīta programma vardarbības mazināšanai vienaudžu vidū, kas balstās vairāku desmitgažu garos pētījumos par bulingu un tā mehānismiem. Nosaukums “KiVa” radies no somu valodas vārdiem “Kiusaamisen Vastainen”, kas nozīmē “pāridarījuma novēršana” jeb  antibulings; programmas mērķis ir novērst bulingu un efektīvi risināt bulinga gadījumus.

KiVa ir visvairāk pētītā programma par pāridarījumiem bērnu un jauniešu vidū, tās efektivitāte ir zinātniski pierādīta, tāpēc programmu izmanto jau 23 dažādās valstīs dažādos kontinentos visā pasaulē.

KiVa piedāvā gatavu un praktiski lietojamu saturu un instrumentus visās trīs jomās:

  • Novēršana nozīmē KiVa nodarbības visiem skolēniem, akcentējot uzmanību uz novēršanu. Šīs nodarbības kopā ar datorspēlēm un palīgmateriāliem veido KiVa mugurkaulu. Skolotāji saņem Skolotāju rokasgrāmatas, videomateriālus, piekļuves tiešsaistes spēlēm, Ceļvežus un informatīvas vēstules vecākiem, prezentāciju sagataves, kā arī spilgtas KiVa vestes un plakātus.
  • Gadījuma risināšanā nozīmē darbu ar bērniem, kas bijuši iesaistīti bulinga epizodē – gan kā pāridarītāji, gan cietušie. Skolas KiVa komanda tiek papildus apmācīta un saņem materiālus un atbalstu bulinga gadījumu risināšanā.
  • Situācijas uzraudzība nozīmē ikgadēju skolēnu un darbinieku aptauju, kura sniedz skolām atgriezenisko saiti par skolas antibulinga darba efektivitāti un to, kā bērni jūtas skolā. Skolas saņem piekļuvi tiešsaistes skolēnu un darbinieku aptaujām, kā arī aptaujas rezultātus apkopotā veidā.

KiVa nav īstermiņa projekts, bet gan nerimstoša skolas antibulinga darba sastāvdaļa.

Ar 2023. gadā veikto pētījumu “Profilakses un agrīnās intervences programmas KiVa monitoringa pētījums par pāridarījumu izplatību skolēnu vidū ” varat iepazīties šeit:

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai KiVa ir maksas programma?

Latvijas skolām par KiVa programmas lietošanu un ieviešanu nekas nav jāmaksā. KiVa licences turētājs ir Valsts kanceleja.

Kāda ir KiVa treneru loma?

KiVa treneri mācību gada sākumā apmācīs skolas personālu bulinga novēršanā un sniegs atbalstu, savukārt darbs ar bērniem paliek skolas kompetencē.

Kādi mācību materiāli tiek nodrošināti KiVa programmas ietvaros?

KiVa programma iekļauj gatavus nodarbību plānus visām KiVa nodarbībām, burtnīcas skolēniem, kā arī videomateriālus un spēles apgūto tēmu nostiprināšanai.

Kāds ir Skolas ieguvums, pievienojoties KiVa?

Skola iegūst izpratni un zināšanas par bulingu, instrumentus tā mazināšanai, atbalstu situāciju risināšanā un iespēju katru gadu monitorēt situācijas izmaiņas.

KiVA programmas atklāšana Teikas skolā
Bērni
"KiVa" programmas atklāšana