Nereti no uzņēmējiem un sabiedrības pārstāvjiem izskan kritika, ka daļa tiesību aktu ir sarežģīti, tajos noteikto prasību izpildīšana ir laikietilpīga un rada birokrātisku apgrūtinājumu. Tiesību aktu ex-post novērtējums jeb pēcpārbaudes novērtējums palīdz identificēt šīs problēmas – novecojušas prasības, pārlieku detalizētas procedūras, pretrunas un pārklāšanos starp normām. Tas ir viens no rīkiem, lai mērķtiecīgi mazinātu birokrātiju un padarītu valsts pārvaldi vienkāršāku, efektīvāku, sabiedrībai un uzņēmējiem draudzīgāku.
Tiesību aktu ex-post novērtēšana līdz šim notikusi reti, jo pagaidām normatīvais regulējums neparedz, ka šādi novērtējumi būtu obligāti veicami. Tomēr ex-post novērtējums ir būtisks instruments efektīvai un datos balstītai pārvaldībai.
Ex-post novērtējuma mērķis ir saprast, vai tiesību akts darbojas kā iecerēts, vai tas sasniedz savu mērķi un tam ir pozitīva ietekme uz mērķa grupām. Ne vienmēr tiesību akti pēc to stāšanās spēkā darbojas tā, kā to bija paredzējis tiesību akta izstrādātājs. Tam var būt dažādi iemesli. Ex-post novērtējums ļauj objektīvi izvērtēt un pamanīt apstākļus un nepilnības, kas neļauj tiesību aktu efektīvi īstenot vai traucē sasniegt tā mērķi. Tas ļauj pieņemt pamatotu lēmumu, vai nepieciešama konkrētā tiesību akta pārskatīšana, satura pilnveidošana, vai jādara kas cits, piemēram, vairāk jāskaidro tiesību akta būtība, lai sekmētu tā efektīvāku īstenošanu.