Atbalsts Ukrainai Ministru prezidents
JEF valstu vadītāji

Apvienoto reaģēšanas spēku (Joint expeditionary Force – JEF) valstu un valdību vadītāji sanāksmē pirmdien, 19. decembrī, Rīgā, pieņēma kopīgu paziņojumu, kurā uzsvēra apņemšanos arī turpmāk atbalstīt Ukrainu un stiprināt sadarbību drošības jomā.

Apvienotās Karalistes, Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas valstu, valdību vadītāji un aizsardzības ministri šodien, Rīgā, tikšanās laikā diskutēja par drošības situāciju reģionā, tostarp par pieaugošo Krievijas militāro aktivitāti Arktikas, Ziemeļatlantijas un Baltijas jūras reģionos un hibrīdapdraudējumiem.  Līderi apliecināja JEF unikālo lomu, kā NATO papildinošu formātu, atbildot uz minētajiem izaicinājumiem un rūpējoties par drošību un stabilitāti Ziemeļeiropā.

Uzklausot Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vēstījumu par situāciju Ukrainā JEF līderi vienojās turpināt visa veida atbalsta sniegšanu Ukrainai un nosodīja Krievijas brutālo kara turpināšanu pret kaimiņvalsti, īstenojot uzbrukumus tās kritiskajai infrastruktūrai ar mērķi terorizēt iedzīvotājus.

Tāpat JEF līderi kopīgajā paziņojumā uzsvēra, ka šī gada laikā tās dalībvalstis ir pilnveidojušas spēju kopīgi sadarboties krīzes situācijās un apliecināja gatavību turpināt attīstīt un pārbaudīt JEF spējas kopīgās mācībās reģionā, tai skaitā 2023. gadā plānotajām JEF Warrior Arktikā. Rīgas sanāksmē panākta vienošanās par ciešāku sadarbību hibrīdapdraudējumu novēršanai dalībvalstu zemūdens un enerģētikas infrastruktūrai. 

JEF līderi sanāksmē diskutēja par JEF lomu, papildinot NATO militārās spējas reģionā, un vienojās uz nākamo tikšanos 2023. gadā uzdot ekspertiem sagatavot JEF attīstības 10 gadu vīziju.

19.12.2022.  Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) līderu samits Rīgā
19.12.2022. Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) līderu samita Rīgā amatpersonu sagaidīšana
Apvienoto reaģēšanas spēku valstu un valdību vadītāju sanāksmes atklāšana Rīgā 19.12.2022.
Joint Expeditionary Force

Sandris Sabajevs

Ministru prezidenta preses sekretārs
sandris.sabajevs [at] mk.gov.lv