Ministru kabinets
Ministru prezidents: Ukraina ir svarīga Eiropas drošībai un stabilitātei

Ministru prezidents Māris Kučinskis ceturtdien, 1. martā, Rīgā tikās ar Ukrainas premjerministru Volodimiru Groismanu (Volodymyr Groysman).

Tikšanās laikā tika pārrunāti abām valstīm nozīmīgi jautājumi, akcentu liekot uz ekonomisko sadarbību un aktualitātēm drošības jautājumos.

M. Kučinskis norādīja, ka, neraugoties uz sarežģīto politisko un ekonomisko situāciju, Latvijas uzņēmēji turpina strādāt Ukrainā. Pastāv plašs jomu spektrs, kuros Latvijas un Ukrainas uzņēmēji varētu attīstīt vēl ciešāku sadarbību: ķīmiskā rūpniecība, tostarp farmācija, pārtikas rūpniecība, transports un loģistika un informāciju komunikāciju tehnoloģijas. Tāpat Latvija ir platforma tranzīta un loģistikas organizēšanai reģionā. Multimodālie transporta koridori šķērso Latvijas teritoriju gan no Austrumiem uz Rietumiem, gan no Ziemeļiem uz Dienvidiem. Pozitīvi Ministru prezidents novērtēja faktu, ka Ukraina ir izņēmusi Latviju no transfertcenu kontrolējamo valstu (melno) sarakstu, kas radītu būtiskus ekonomiskos sarežģījumus Latvijas uzņēmējiem.

Savukārt, runājot par drošības jautājumiem, Ministru prezidents atkārtoti uzvēra, ka Latvija stingri atbalsta Ukrainas suverenitāti un tās teritoriālo integritāti.

“Mēs atbalstām Ukrainu tās reformu ceļā gan divpusēji, gan kā NATO alianses dalībvalsts. Latvija turpinās to darīt arī nākotnē, jo mēs uzskatām, ka Ukraina ir svarīga visas Eiropas stabilitātei un drošībai. Svarīgi rast miermīlīgu ilgtermiņa risinājumu konfliktam Ukrainas austrumos, taču šādam risinājumam pilnībā jāievēro Ukrainas suverenitāte un jānodrošina teritoriālā nedalāmība,” tā M. Kučinskis.

Latvija starptautiskajās organizācijās, tostarp ANO Cilvēktiesību padomē, regulāri aktualizē jautājumu par cilvēktiesību situāciju Krimā, tostarp Krimas tatāru tiesību pārkāpumiem.

M. Kučinskis pauda gandarījumu, ka 26 gadu laikā kopš Latvijas un Ukrainas diplomātisko attiecību nodibināšanas, mums ir izdevies izveidot daudzveidīgas attiecības, kas aptver plašu sadarbības jautājumu loku. Latvijas un Ukrainas attiecības raksturo aktīvs un konstruktīvs augsta līmeņa politiskais dialogs un vizīšu apmaiņa.

Tikšanās laikā tika uzsvērts, ka Ukraina ir uzticams Latvijas partneris gan ekonomiskās sadarbības jomā, gan arī, runājot par drošības jautājumiem.

Vizītes laikā tika parakstīti divi dokumenti, kas veicina sadarbību izglītības jomā - Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas un Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrijas nodomu protokols par sadarbību Rīgas Ukraiņu vidusskolas atbalstam, kā arī Vienošanās par sadarbību akadēmiskajā jomā starp Rīgas Tehnisko universitāti un Ukrainas Nacionālo Tehnisko universitāti “Igora Sikorska Kijevas Politehnisko institūtu”.

Preču apgrozījums 2017. gadā ir palielinājies par 33% sasniedzot 264 milj. eiro apgrozījumu. Starp visiem Latvijas ārējās tirdzniecības partneriem Ukraina ierindojas 21.vietā. 2017. gadā Ukraina bija 7. nozīmīgākais Latvijas tirdzniecības partneris ārpus ES. Kopējais preču tirdzniecības apgrozījums 2017. gadā veidoja 264 milj. eiro. Preču apgrozījums ir palielinājies par 32%, eksports par 29%, savukārt imports par 36%. Savukārt 2017. gada 3.ceturkšņa beigās pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Ukrainu sasniedz 63 milj. eiro (eksports 40 milj. eiro; imports 23 milj. eiro). Pakalpojumu eksports salīdzinoši ir palicis nemainīgs, bet pakalpojumu imports ir palielinājies par 15%.

Preses konferences VIDEO.

Attēls
Attēls

 

Andrejs Vaivars

Ministru prezidenta preses sekretārs

Tel.: 29228678

E-pasts: Andrejs.Vaivars@mk.gov.lv


Galerija