Eiropas Savienība NATO Valsts kanceleja
Ekrānuzņēmums no video. Jāņa Riekstiņa portrets.

Izceļot 20. gadadienu, kopš Latvija kļuvusi par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, Valsts kanceleja ir radījusi unikālu video stāstu sēriju "Latvijas 20 gadi NATO un ES – cilvēkstāsti". Šajā video Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO Māris Riekstiņš dalās personīgās atmiņās par Latvijas pirmajiem soļiem NATO saimē, tā laika lielākajiem izaicinājumiem un panākumiem.

Māris Riekstiņš ieguldījis ļoti lielas pūles attiecībā uz Latvijas integrācijas procesu NATO. Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretāra amatā M. Riekstiņš strādāja kopš 1993. gada. Deviņdesmitie gadi Latvijai bija īpaši nozīmīgs laika posms, jo tajā notika intensīvs darbs pie valsts integrācijas NATO, kas faktiski norisinājās visu desmitgadi. Māris Riekstiņš šajos procesos bija iesaistīts jau kopš savas profesionālās darbības sākšanas – sākot no idejas, politisku lēmumu pieņemšanas, sabiedroto pārliecināšanas līdz pat uzaicinājuma iegūšanai un iestāšanās sarunu vadīšanai. 2004. gadā, kad Latvija oficiāli kļuva par NATO dalībvalsti, M. Riekstiņš pildīja Latvijas ārlietu ministra vietnieka pienākumus. Šajā lomā viņš turpināja veicināt Latvijas integrāciju NATO.

Dalībai NATO bija būtiska nozīme Latvijas ārpolitikas un drošības politikas stratēģijā, jo tā nodrošināja valsts aizsardzības stiprināšanu un integrāciju Eiropas un starptautiskajā drošības sistēmā. Taču ceļš uz to nebija vienkāršs. Ieskicējot šo izaicinājumiem piepildīto procesu, Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO Māris Riekstiņš savā video stāstā atklāj spilgtākās atmiņas no šī vēsturiskā perioda.

Māris Riekstiņš norāda, ka Latvijas dalība NATO dod ne tikai drošību, bet arī rada apstākļus, kuros Latvijas balss tiek sadzirdēta. Viņš uzsver: "Ar dalību NATO mēs esam klāt tajos formātos, kuros faktiski tiek noteikts Eiropas drošības tālākais liktenis. Mēs esam, ne tikai klāt un zinām, kas tur notiek, mēs esam klāt ar savu balsi."

Māris Riekstiņš atklāj, ka iestāšanās process, ir bijis ļoti garš un piepildīts. Tie ir bijuši ļoti emocionāli, piesātināti un izaicinoši divpadsmit vai pat trīspadsmit gadi, sākot jau ar 1991. gadu, kad Latvija atjaunoja savu neatkarību, sākās nopietns darbs pie drošības jautājumiem. M.Riekstiņš paskaidroja: "Viens no svarīgākajiem uzdevumiem katrai suverēnai valstij ir rūpēties par savu neatkarību un savas valsts drošību, un Latvijas gadījumā tas bija īpaši svarīgi, jo mēs ne tikai bijām atjaunojuši savu neatkarību, bet joprojām šeit, pie mums Latvijā, tai brīdī atradās ļoti ievērojams Krievijas bruņoto spēku kontingents." Tajā laikā svarīgi bija izvest šo karaspēku un noteikt skaidru Latvijas virzību drošības jautājumos. Pēc dažādu variantu izskatīšanas tika pieņemts lēmums virzīties transatlantiskajā virzienā un kļūt par daļu no NATO.

Atskatoties uz Krievijas nepamatoto pilna mēroga agresiju Ukrainā, M.Riekstiņš novērtē Latvijas pievienošanos NATO kā būtisku drošības un stabilitātes garantu reģionā, kas stiprinājis valsts aizsardzības spējas un starptautisko sadarbību krīzes brīdī.

Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO Māris Riekstiņš atgādina: "Cilvēkiem svarīgi apzināties, ka mēs katrs veidojam Latviju. Mēs esam Latvija un Latvija esam mēs."

Portāla "Delfi" sadaļā “Latvijas 20 gadi ES un NATO – cilvēkstāsti” apkopoti Latvijā zināmu personību stāsti, kas atspoguļo Latvijas pievienošanās ceļu Eiropas Savienībai un NATO. Šajā sadaļā var atrast dažādu nozaru pārstāvju personīgās pieredzes un atmiņas par šo nozīmīgo periodu Latvijas vēsturē, apskatot gan diplomātisko darbību, gan sabiedrības iesaisti. Stāsti atklāj, kā Latvijas pievienošanās šīm starptautiskajām organizācijām  ietekmēja Latviju un tās iedzīvotājus, veicinot plašāku izpratni par šo laikposmu un tā ietekmi uz valsts attīstību.