Eiropas Savienība Valsts kanceleja NATO
Ekrānšāviņš no video, kur redzams Ralfs Eilands. Fonā aleja Brīvības bulvārī un Brīvības piemineklis.

Izceļot 20. gadadienu, kopš Latvija kļuvusi par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, Valsts kanceleja ir radījusi unikālu video stāstu sēriju "Latvijas 20 gadi NATO un ES – cilvēkstāsti". Šajā video stāstā mūziķis un aktīvists Ralfs Eilands, kurš 2019. gada atzīts arī par "Eiropas cilvēku Latvijā", atklāj, ko viņam nozīmē Latvijas dalība ES un kādas iespējas tā sniedz jaunākajām paaudzēm.

Ralfs Eilands ir pilsoniski aktīvs mūziķis ar eiropeisku pasaules redzējumu. Viņš aktīvi atbalsta un veicina tādas pamatvērtības kā miers, demokrātija, iekļaujoša vide un daudzveidība, kas ir Eiropas Savienības stūrakmeņi. Kad Latvija iestājās ES, Ralfam bija tikai 11 gadi, un, pat būdams ļoti jauns, viņš tolaik nojauta, ka šis vēsturiskais notikums kalpos kā nozīmīgs pagrieziena punkts mūsu valstij kļūstot par daļu no kādas lielākas kopienas.

ES paver jaunas iespējas kā valstij un sabiedrībai kopumā, tā arī individuālā līmenī, piedāvājot unikālas iespējas katram. Ralfs Eilands savā video stāstā dalās ieskatā par būtiskākajiem ieguvumiem, ko sniedz dalība ES, uzsverot konkrētas iespējas, ko viņš pats pašlaik izmantotu un ieteiktu citiem. Viņš arī aplūko, kā Latvija ar savu unikālo kultūru un vērtībām bagātina ES dalībvalstu saimi un izceļ citus svarīgus aspektus, kas saistīti ar mūsu valsts lomu un ieguldījumu Eiropas kopienā.

ES var raksturot kā vienotu, tomēr krāsainu un daudzveidīgu kopienu. Šīs daudzkrāsainības kontekstā Ralfs Eilands, atmiņās atgriežoties vidusskolas laikā, atzīst, ka, ja viņš mācītos skolā, viņš noteikti izmantotu iespējas, ko sniedz "Erasmus+" programmas, īpaši jauniešu apmaiņas projekti. Šīs programmas ļauj ne vien iepazīst citas kultūras un paplašināt savu redzesloku, bet arī iespēju gūt nozīmīgu pieredzi, kas veido dziļāku izpratni par to, ko nozīmē būt eiropietim. Viņaprāt, arī Latvija bagātina ES ar savām nacionālajām īpatnībām, jo mums ir savs nacionālās identitātes kods, ar ko spējam dažādot ES kopienu.

"Eiropas Savienība man nozīmē iespēju būt tādā vienā lielā ģimenē, kur mēs ļoti labi saprotamies. [..] Ko mēs varētu vairāk dot Eiropas Savienībai, kā mēs to varētu bagātināt? Es domāju ar savu unikalitāti, ar savām nacionālajām īpatnībām, ar to, kādi mēs esam [..]," stāsta mūziķis.

2019. gadā Ralfam Eilandam tika piešķirts tituls "Gada Eiropas cilvēks Latvijā", atzīstot viņa nozīmīgo lomu Eiropas ideju un vērtību integrēšanā. Šis apbalvojums simbolizē viņa ieguldījumu sabiedrības izglītošanā par Eiropas Savienības nozīmi. Mūziķis atzīst, ka titula iegūšana ir bijis liels gods, kas vēl vairāk nostiprinājis viņa pilsoniski aktīvo personības šķautni.

Latvijas dalība ES ļauj mums efektīvāk aizstāvēt demokrātijas, cilvēktiesību un taisnīguma principus, virzot arī nacionālās intereses un aizstāvot savas iniciatīvas. Arī R. Eilands uzsver, ka Latvijas balss ES ir sadzirdēta, turklāt pēdējie gadi kara kontekstā ir parādījuši, ka ne tikai Latvijas, bet arī kopumā Baltijas valstu viedoklis tiek ņemts vērā.

Savukārt, domājot par nākamajiem 20 gadiem, R. Eilands novēl Eiropas Savienībai kļūt spēcīgākai un neatkarīgākai no Amerikas Savienotajām Valstīm.

Latvijas 20 gadi ES un NATO. Cilvēkstāsti. Foto: Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts un mūziķis Ralfs Eilands.