Eiropas Savienība Valsts kanceleja NATO
Ekrānuzņēmums no video. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs

Izceļot 20. gadadienu, kopš Latvija kļuvusi par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, Valsts kanceleja ir radījusi unikālu video stāstu sēriju "Latvijas 20 gadi ES un NATO – cilvēkstāsti". Šajā video Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs dalās personīgās atmiņās un stāsta par Latvijas pirmajiem soļiem NATO saimē, tā laika lielākajiem izaicinājumiem un prieka brīžiem.

Edgars Rinkēvičs no 1997. līdz 2008. gadam bija Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, līdztekus no 2002. līdz 2005. gadam esot NATO pievienošanās sarunu delegācijas vadītāja vietnieks, un aktīvi kopā ar citiem kolēģiem darbojās, lai nodrošinātu Latvijas integrāciju NATO.

Edgars Rinkēvičs: Jāsasparojas stiprināt savu aizsardzību

Dalībai NATO bija būtiska nozīme Latvijas ārpolitikas un drošības politikas stratēģijā, jo tā nodrošināja valsts aizsardzības stiprināšanu un integrāciju Eiropas un starptautiskajā drošības sistēmā. Taču ceļš uz to nebija vienkāršs. Ieskicējot šo izaicinājumiem piepildīto procesu, Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs savā video stāstā atklāj spilgtākās atmiņas no šī vēsturiskā perioda.

Edgars Rinkēvičs atzīmē, ka darba bijis ļoti daudz, jo, lai Latvija varētu kļūt par pilntiesīgu alianses dalībvalsti, bija nepieciešams izpildīt virkni kritēriju ļoti īsā laika posmā. Turklāt 1990. gadu sākumā Latvijai ļoti trūka gan kvalificētu militāro virsnieku, gan civilo ekspertu, kuri būtu spējīgi nodrošināt visu NATO standartu ieviešanu Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos un Aizsardzības ministrijā.

Taču, neskatoties uz visiem izaicinājumiem, turpinājās mērķtiecīgs darbs, kas nesa augļus. 2002. gada novembrī Prāgā Latvijas delegācija sagaidīja iestāšanās rezultātus un ziņas par Latvijas uzņemšanu NATO, kas saviļņoja visus tajā brīdī klātesošos.

Šobrīd Latvija mērķtiecīgi iegulda valsts drošībā un NATO stiprināšanā, tā aizsargājot Latvijas iedzīvotājus un sargājot katru mūsu zemes centimetru. Tomēr daļā sabiedrības ir manāma neuzticēšanās Latvijas dalībai aliansē. E. Rinkēvičs uzsver, ka "mums ir jāsasparojas atkal skaidrot NATO nozīmi, pašiem stiprināt savu aizsardzību", vienlaikus atgādinot, ka mums ir jāstrādā ar sabiedrotajiem un Latvijas sabiedrību, lai mēs, Valsts prezidenta vārdiem, "skaidrotu lietas un vienkārši – neatslābtu".

Valsts prezidents arī atklāj: "Lai arī bija tie grūtie brīži, bet pastāvēja arī tā doma, ka mums izdosies," un novēl visiem "mazlietiņ vairāk enerģijas uz dzīvesprieka".

Latvijas 20 gadi ES un NATO. Cilvēkstāsti. Foto: Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts un mūziķis Ralfs Eilands.