Studenti

Šodien, 2022. gada 15. februārī, valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto konceptuālo ziņojumu "Par profesionālās izglītības programmu finansēšanu". Tas paredz gan bāzes finansējuma pakāpenisku palielināšanu profesionālās izglītības programmu īstenošanai, gan valsts finansēto vietu skaita pakāpenisku palielināšanu profesionālās izglītības programmās, gan citus pasākumus.

Profesionālas izglītības sistēmā pēdējos gados ir notikušas būtiskas pārmaiņas, taču profesionālās izglītības programmu īstenošanas izmaksu minimums uz vienu izglītojamo nav aktualizēts ilgstoši. Konceptuālajā ziņojumā sniegti priekšlikumi profesionālās izglītības programmu finansēšanas pilnveidei, lai nodrošinātu profesionālās izglītības programmu pilnvērtīgai īstenošanai nepieciešamo finansējumu, izvērtējot izglītības programmu izmaksu atbilstību faktiskajām izmaksām un aktualizējot tās. Tāpat aktualizēta mācību prakšu organizēšanas izmaksu un darba vidē balstītu (DVB) mācību īstenošanas izmaksu finansēšana profesionālajā izglītībā, kā arī valsts finansēto vietu skaita pakāpeniska palielināšana.

Konceptuālajā ziņojumā sniegto priekšlikumu īstenošanai ir nepieciešams papildu finansējums, un šis jautājums skatāms ikgadējā valsts budžeta ietvaros. Ziņojumā ir iekļauts IZM piedāvātais risinājums, kas paredz nepieciešamos pasākumus nodrošināt no valsts budžeta līdzekļiem prioritāro pasākumu ietvaros. IZM piedāvātais laika grafiks paredz pakāpenisku bāzes finansējuma palielināšanu profesionālās izglītības programmu īstenošanai trīs gadu laikā. Šāda pieeja izmantota, ņemot vērā noteikto valsts budžeta plānošanas procesu, tā ierobežotās finansiālās iespējas, kā arī priekšlikumu fiskālo ietekmi, kas tādā veidā tiktu sadalīta uz vairākiem gadiem. Turklāt jāņem vērā, ka nozīmīgu ietekmi uz valsts budžetu ir atstājuši izdevumi Covid-19 krīzes seku pārvarēšanas atbalsta pasākumu īstenošanai. Priekšlikums par bāzes finansējuma pakāpenisku palielināšanu attiecināms uz IZM, Kultūras ministrijas, Zemkopības ministrijas un Veselības ministrijas padotības izglītības iestādēm, kas īsteno profesionālās izglītības programmas.

Tāpat arī pakāpeniski plānots palielināt valsts finansēto vietu skaitu profesionālās izglītības programmās, paredzot vietu skaita pieaugumu gan IZM padotībā esošajās izglītības iestādēs, gan pašvaldību un citu dibinātāju izglītības iestādēs, attiecīgi par 50 un 75 vietām ik gadu. Tādējādi arī pašvaldību un citu dibinātāju izglītības iestādēm tiks dota iespēja pretendēt uz valsts budžeta finansējumu profesionālās izglītības programmu īstenošanai atbilstoši noteiktiem kritērijiem. Arī DVB balstītu mācību īstenošanas izmaksu finansēšanu tiek plānots ieviest pakāpeniski, ik gadu palielinot DVB mācībās iesaistīto skaitu, savukārt mācību prakšu organizēšanas izmaksas aprēķinātas, ņemot vērā faktisko praktikantu skaitu izglītības iestādēs.

Konkrēts rīcības plāns un laika grafiks ziņojumā ietverto ieteikumu īstenošanai tiks izstrādāts pakāpeniski. Izglītības programmu izmaksu minimālo koeficientu aktualizācija indikatīvi varētu tikt uzsākta 2022.gada 1.ceturksnī. Tāpat tiek turpināts darbs pie profesionālās izglītības absolventu nodarbinātības monitoringa sistēmas izveides, lai jau 2022.gada vidū tiktu publicēti pirmie oficiālie dati par profesionālās izglītības absolventu turpmākajām gaitām. Savukārt darbs pie snieguma finansējuma mehānisma izstrādes varētu tikt uzsākts 2023.gadā.

Datums 15. februāris, 2022
Laiks10.00
Atrašanās vietaDaļēji attālināti

Ministru kabineta sēde

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vada Ministru kabineta sēdi (daļēji attālinātajā režīmā). Mediju iespējas: preses konference …

Izglītības un zinātnes ministrijas

Komunikācijas nodaļa

prese@izm.gov.lv