Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, aprūpes kvalitāti un sistēmas pārvaldību, valdība šodien, 8. jūlijā, pieņēma grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 555. Ar tiem palielināta dežūrārstu pieejamība ārpus ģimenes ārstu darba laika un nodrošinātas dietologa konsultācijas pacientiem, kuriem nepieciešams medicīniskais uzturs, kā arī pieņemtas vairākas citas būtiskas izmaiņas.
Kaut arī neatliekamās palīdzības nodrošināšana iedzīvotājiem ir kritiski svarīga, statistika liecina, ka liela pacientu plūsma neatliekamās palīdzības nodaļās veidojas pēc ārstniecības, kas būtu primārās aprūpes kompetencē. Tāpēc plānots tieši universitātes slimnīcās paplašināt dežūrārstu pieejamību. Tas ļaus novirzīt pacientus, kuriem nav nepieciešama neatliekama palīdzība, uz dežūrārstu konsultācijām. Primāri pakalpojumu plānots ieviest Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS), bet ar laiku arī citās 5.līmeņa slimnīcās. Vienlaikus palielināts valsts fiksētā maksājuma apmērs ārstniecības iestādēm par dežūrārsta kabineta nodrošināšanu.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri norāda uz nepārtrauktu veselības pakalpojumu efektivitātes uzlabošanu un pilnveidošanu: “Neatliekamās medicīnas nodaļu stiprināšana bija viens no galvenajiem uzdevumiem stacionāro pakalpojumu kvalitātes pagājušā gadā -, tam piešķīrām arī papildu finansējumu. Šobrīd mums ir visaptveroši dati par pacientu plūsmām, sūdzību specifiku un izmaksām neatliekamās palīdzības nodaļās. Viens no izaicinājumiem, ko šobrīd risinām ar dežūrārstu kabinetu izveidi, ir nodrošināt palīdzību pacientiem, kas ierodas neatliekamās palīdzības nodaļās paši, bet kuru sūdzības būtu risināmas pie ģimenes ārstu. Tas samazinātu neatliekamo nodaļu noslodzi, dežūrārstu darba laiku nosakot atbilstoši katras slimnīcas "pīķa" stundām. Šobrīd jau ir uzsākts darba pie nākamā soļa – analizējam neatliekamās palīdzības nodaļu efektivitāti, hospitalizācijas plāna datus – jau tuvākajā laikā pārskatīsim slimnīcu iespējas sniegt kvalitatīvu neatliekamo palīdzību.”
Lai padarītu efektīvāku pakalpojumu pieejamību, turpmāk gan Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, gan RAKUS pacientiem nepieciešamo medicīnisko papilduzturu, enterālās un parenterālās barošanas maisījumus un to ievadei nepieciešamās medicīniskās ierīces iegādāsies centralizēti. Iepriekš šāda sistēma jau bija attiecībā uz pieaugušajiem pacientiem, bet turpmāk Nacionālais veselības dienests iepirkumu veiks attiecībā uz visiem pacientiem.
Tāpat tiks paplašināta pacientu aprūpes komanda, enterālās un parenterālās barošanas kabinetā, līdztekus māsai un uztura speciālistam iekļaujot dietologu. Šī izmaiņa ļaus nodrošināt pilnvērtīgāku klīnisko izvērtējumu un terapijas plānošanu, jo dietologs varēs nepieciešamības gadījumā nozīmēt papildu analīzes, izrakstīt medikamentus un izvērtēt visu slimību un izmeklējumu kopumu.
Stiprinot primāras aprūpes pakalpojumu pieejamību, turpmāk plašāks ģimenes ārstu prakšu loks varēs pretendēt uz maksājumu par papildu darbinieka nodarbināšanu. Nosacījums – praksē reģistrēti vismaz 1800 pacientu – tiek mainīts uz pacientu skaitu, kas atbilst pilnas prakses nosacījumiem, tādējādi turpmāk papildu darbinieka kritēriju izpildē tiks ņemts vērā arī praksē reģistrēto bērnu skaits. Ar grozījumiem noteikumos vienkāršoti nosacījumi ārstniecības personu nodrošināšanai slimnīcu uzņemšanas nodaļās, lai nodrošinātu nepārtrauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem.
Paplašinot kvalitatīvu stacionāro pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem - izmaiņas skars arī mikroķirurģiju - veikti tarifa pārrēķini un izveidota jauna programma sarežģītu mugurkaula operāciju apmaksai.