Lai uzlabotu zāļu pieejamību, stiprinātu zāļu kvalitātes uzraudzību un mazinātu administratīvo slogu komersantiem un valsts iestādēm, valdība šodien, 8. jūlijā, pieņēma grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 416 “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība”. Izmaiņas palīdzēs savlaicīgāk nodrošināt pacientus ar nepieciešamajiem medikamentiem, īpaši reto slimību pacientus, kā arī sekmēs pārskatāmību zāļu piegādes un izplatīšanas procesā.
“Mēs stiprinām zāļu pieejamību un vienlaikus reaģējam uz mūsdienu izaicinājumiem – gan nodrošinot iespēju bezrecepšu medikamentus saņemt attālināti, gan ieviešot elastīgāku regulējumu situācijās, kad medikamenti Latvijā nav pieejami. Vienlaikus paplašinām eksporta kontroles iespējas, lai Latvijas pacientiem būtu pieejamas nepieciešamās zāles. Esam strādājuši cieši kopā ar pacientu organizācijām un nozares pārstāvjiem,” norāda Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Zāļu izvešanas kontroles paplašināšana nodrošina, ka Latvijā pieprasītās un pacientu ārstēšanai kritiski svarīgās zāles netiek novirzītas eksportam. Arī Eiropas Komisija atzīst, ka zāļu eksportu drīkst ierobežot, ja tas nepieciešams sabiedrības veselības aizsardzībai un zāļu pieejamības nodrošināšanai.
Elastīgākam risinājumam, kad zāles tirgū nav pieejamas, turpmāk būs paredzēta iespēja zāļu lieltirgotavām izplatīt centralizēti reģistrētās zāles arī tad, ja tās netiek ievestas Latvijā vai nav pieejamas ne no ražotājiem, ne paralēlajiem izplatītājiem.
Lai palielinātu iedzīvotāju iespējas saņemt zāles, aptiekām atļauts izplatīt bezrecepšu medikamentus arī izmantojot tiešsaistes platformas, piemēram, “Wolt”. Tas būtiski uzlabo zāļu pieejamību cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās iespējām, kā arī situācijās, kad fiziski apmeklēt aptieku nav iespējams. Farmaceita konsultācija būtu pieejama telefoniski, ko nodrošinātu aptieka pēc pacienta vēlēšanās.
Noteikumu grozījumi paredz, ka pacientiem būs arī iespējams salīdzināt cenas un uzzināt, kurās aptiekās konkrētās zāles ir pieejamas, jo tiks publiskoti aptieku zāļu krājumi un to cenas. Šāda pārredzamība palīdzēs iedzīvotājiem pieņemt informētus lēmumus un sekmēs godīgu konkurenci zāļu tirgū. Lai šo prasību ieviestu noteikts pārejas periods līdz 2026.gada 1.jūlijam.
Lai samazinātu risku, ka tirgū nonāk nekvalitatīvi medikamenti, tiek paplašināta zāļu kvalitātes kontrole atbilstoši ES standartiem, tostarp zālēm ar paaugstinātu risku vai vēsturiskiem kvalitātes trūkumiem. Paraugu izņemšanas izmaksas tiks segtas no zāļu lieltirgotavu līdzekļiem, līdzīgi kā citās ES valstīs. Tas mazinās risku, ka pacienti varētu saņemt nekvalitatīvus medikamentus.
Grozījumi paredz arī samazināt gadījumu skaitu, kad nepieciešama atļauja nereģistrētu zāļu izplatīšanai – to vietā ieviesta paziņošanas procedūra. Tas palīdzēs ārstniecības iestādēm un aptiekām ātrāk iegūt piekļuvi nepieciešamajiem līdzekļiem, neapdraudot pacientu drošību.
Kā norāda Veselības ministrija, pieņemtie risinājumi ir sabalansēti – tie gan stiprina valsts iespējas uzraudzīt zāļu apriti, gan nodrošina pacientiem labāku piekļuvi medikamentiem. Vienlaikus grozījumi nerada papildu izdevumus valsts budžetam, bet uzlabo pacientu aizsardzību, nodrošinot savlaicīgāku ārstēšanu un efektīvāku zāļu pieejamību. Tāpat mazināts birokrātiskais slogs.