Atbalsts Ukrainai
Ministru kabineta ēka ar Ukrainas, Latvijas, Eiropas Savienības karogiem

24. februārī būs pagājis gads kopš Krievijas uzsāktā pilna apmēra kara Ukrainā. Šajā laikā Ukraina un tās iedzīvotāji izrādījuši neatslābstošu pretestību Krievijas centieniem iekarot Ukrainas teritorijas un pakļaut tās cilvēkus. Būtiska loma šajā ukraiņu pretspara uzturēšanā bijusi arī Rietumu demokrātiju sniegtajam atbalstam, kur Latvija bijusi viena no aktīvākajām dalībniecēm.  

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, uzsverot Latvijas apņēmību, saka: “Rīt, 24. februārī, apritēs gads, kopš Krievija uzsāka plaša mēroga iebrukumu Ukrainā. Mēs redzam, ka šī gada laikā visa Rietumu pasaule, Eiropas Savienība, NATO, ir saliedējusies atbalstam Ukrainai. Latvija ir bijusi viena no valstīm, kas ir sniegusi vislielāko dažāda veida atbalstu Ukrainai, proti, vairāk nekā 1% no valsts IKP. Ukrainas tautu ir plaši atbalstījusi arī mūsu sabiedrība. Mēs turpināsim atbalstīt Ukrainu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams.

Latvija jau no 2022. gada februāra ir viena no aktīvākajām valstīm, kas nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu un iestājas par stingru starptautisku reakciju pret V. Putina režīmu. Latvijas amatpersonas ES, NATO un citu starptautisko organizāciju tikšanās reizēs ir paudušas stingru atbalstu sankcijām pret Krieviju un uzsvērušas nepieciešamību palīdzēt Ukrainai.

Latvija ir rādījusi piemēru citām Rietumu demokrātijām – mūsu valsts sniegtā humānā, ekonomiskā un militārā palīdzība Ukrainai un ukraiņiem ir bijusi proporcionāli viena no lielākajām. Tās sniegšanā iesaistījusies gan valdība, gan nevalstiskais sektors un sabiedrība kopumā.

Nodrošinot Ukrainas aizstāvībai nepieciešamo militāro tehniku un aprīkojumu, piemēram, bezpilota lidaparātus, helikopterus, haubices, ģeneratorus, apvidus auto u.c., Latvijas valsts un sabiedrība līdz šā gada februārim kopumā veltījusi vairāk nekā 380 miljonus eiro.

Tāpat sniegta humānā palīdzība, un ļoti nozīmīga bijusi sabiedrības iesaiste, Ukrainas iedzīvotājiem ziedojot gan naudu, gan preces un mašīnas, kā arī sniedzot patvērumu savās mājvietās un īpašumos. Valdība nodrošinājusi, ka līdz Ukrainas karavīriem un civiliedzīvotājiem tiek nogādātas medicīniskās iekārtas un medikamenti, autobusi un ģeneratori, atjaunotas nopostītās mājvietas un sniegts vēl cits nepieciešamais atbalsts vairāk nekā 3 miljonu eiro apmērā.

Palīdzība sniegta arī šeit, Latvijā. Ukrainas kara bēgļiem ierodoties Latvijā, tiem sākuma periodā tiek nodrošināta valsts apmaksāta izmitināšana. Tāpat Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas ieradušies šeit, ir pieejamas pārtikas, higiēnas un saimniecības preču pakas. Iespējams pieteikties uz garantētā minimālā ienākuma pabalstu, nodarbinātības vai pašnodarbinātības uzsākšanas pabalstu un braukšanas maksas atvieglojumiem pašvaldībās. Īstenoti arī citi pasākumi, kas palīdz Ukrainas iedzīvotājiem iejusties Latvijā, turpināt šeit izglītošanos un profesionālo darbību.

Kopumā valsts sniegtais atbalsts Ukrainai pagājušā gada laikā pārsniedzis 1% no mūsu IKP, turklāt palīdzības sniegšana vēl joprojām turpinās un turpināsies tik ilgi, cik vien būs nepieciešams. Ir svarīgi nodrošināt nepārtrauktu palīdzību Ukrainai, līdz Krievija tiek uzvarēta šajā karā, jo tikai tādā veidā būs iespējams noturēt ilgtspējīgu mieru Eiropā. Paldies Latvijas pilsoniskajai sabiedrībai, kas izprot šī jautājuma nozīmīgumu un nesavtīgi, nenogurstoši iesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainai.

Latvija atbalsta Ukrainu

Detalizētāka informācija par Latvijas sniegto atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem
Skatīt vairāk
Brīvības piemineklis izgaismots Ukrainas karoga krāsās

Santa Jirgensone

Ministru kabineta preses sekretāre
santa.jirgensone [at] mk.gov.lv