Eiropas Savienība Ministru prezidents
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš tiekas ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu un NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš svētdien, 28. novembrī, tiekoties ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen) un NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu (Jens Stoltenberg), pārrunāja situāciju uz Eiropas Savienības (ES) robežas ar Baltkrieviju un kopējo drošības situāciju reģionā.

“Šodien bija ļoti nozīmīga un simboliska tikšanās – Rīgā kopīgā vizītē ierodas gan Eiropas Komisijas priekšsēdētāja, gan NATO ģenerālsekretārs. Šobrīd Eiropā piedzīvojam vairākus apdraudējumus vienlaikus, kas ir savstarpēji saistīti. Neskatoties uz šiem centieniem mūs sašķelt, Eiropas Savienības un NATO dalībvalstis ir vienotas. Šī vizīte tam ir apliecinājums, skaidri parādot, ka Eiropas Savienība un NATO ir Latvijas drošības garants un spēks,” uzsvēra K. Kariņš, norādot, ka Latvija ir pateicīga par līdzšinējo abu organizāciju solidaritāti un atbalstu. Tāpat Ministru prezidents pauda,  ka Latvija aicina pastiprināt NATO klātbūtni reģionā, ņemot vērā aktuālos izaicinājumus reģiona drošībai.

Pēc Ministru prezidenta teiktā, Eiropa šobrīd piedzīvo Baltkrievijas režīma organizēto hibrīduzbrukumu uz Latvijas, Lietuvas un Polijas robežas, kas ir arī Eiropas Savienības un NATO dalībvalstu robeža. Vienlaikus arī saņemam ziņas par  Krievijas militārā spēka koncentrāciju Ukrainas pierobežā. Tāpat Eiropā tiek piedzīvots energoresursu, galvenokārt gāzes, cenu kāpums, ko ietekmē Krievijas manipulācijas ar gāzes piegādēm un turpinās arī dezinformācijas kampaņas, kas nāk no Krievijas un Baltkrievijas.

Abu augsto amatpersonu vizīte Rīgā norit simboliskā datumā – pirms 15 gadiem šajā dienā Rīgā notika NATO samits. Šodienas vizīte notiek dienu pirms NATO ārlietu ministru sanāksmes Rīgā, kurā paredzēts pārrunāt daudzus būtiskus ar drošību saistītus jautājumus.

Preses konferencē pēc tikšanās U. fon der Leiena apliecināja ES atbalstu Latvijai, nodrošinot finansiālu un cilvēkresursu atbalstu. Savukārt, J. Stoltenbergs uzsvēra, ka šodienas vizīte Rīgā ir apliecinājums NATO un ES ciešajai sadarbībai, kas ir īpaši būtiski šobrīd, ņemot vērā notikumus uz ES un NATO ārējās robežas ar Baltkrieviju, kā arī notiekošo pie Ukrainas robežas. NATO ģenerālsekretārs apliecināja solidaritāti Latvijai un pārējām valstīm, pret kurām ir vērsts Baltkrievijas režīma hibrīduzbrukums

Pēc trīspusējās tikšanās Ministru prezidents kopā ar U. fon der Leienu un J.Stoltenbergu apmeklēja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru, lai iepazītos ar tā darbību un apspriestu dezinformācijas izmantošanu kā daļu no hibrīzubrukumiem un Centra lomu tās apkarošanā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Sandris Sabajevs

Ministru prezidenta preses sekretārs
sandris.sabajevs [at] mk.gov.lv