Izglītības un zinātnes ministrija
Internātskolu pedagogiem pabalstos varēs izmaksāt 225 tūkstošus eiro

Ministru kabinets otrdien, 28. augustā, lēma atlaišanas pabalstos pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā izmaksāt kopumā 225 751 eiro. Valdība atbalstīja izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska un Latvijas Pašvaldības savienības aicinājumu no valsts finansējuma atlaišanas pabalstus piešķirt pilnā apmērā.

Šis finansējums paredzēts pedagogiem, kuri zaudējuši darbu internātskolu reorganizācijas vai slēgšanas gadījumā, kas pabeigta ne vēlāk kā līdz 2018. gada 31. augustam.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) līdz šī gada 31. maijam ir saskaņojusi piecu pašvaldību lēmumus par internātskolu reorganizāciju vai slēgšanu – Aglonas internātvidusskolas, Liepnas internātpamatskolas, Mālpils internātpamatskolas un Vaiņodes internātpamatskolas slēgšanu un Biržu internātpamatskolas reorganizāciju. Finansējums tiks pārskaitīts šo skolu pašvaldībām, Aglonas novada pašvaldībai – 34 636 eiro, Alūksnes novada pašvaldībai – 50 241 eiro, Mālpils novada pašvaldībai – 44 005 eiro, Salas novada pašvaldībai – 58 115 eiro, Vaiņodes novada pašvaldībai – 38 754 eiro. Pabalsta aprēķinā netiek ņemts vērā no pašvaldības budžeta piešķirtais finansējums atalgojumam.

Saskaņā ar Izglītības likumu jaunu internātskolu dibināšana no 2018. gada 1. janvāra nav atļauta. Internātskolas, kas nodibinātas līdz minētajam datumam, valsts turpina līdzfinansēt līdz 2018. gada
31. decembrim. Lai nodrošinātu iekļaujošu izglītību un ikvienam tiesības izvēlēties savai dzīvesvietai tuvāko skolu, tika pieņemts lēmums atteikties no internātskolas kā vietas, kur mācīties bāreņiem vai trūcīgu ģimeņu bērniem. IZM rosinātās pārmaiņas ir sekmējušas iekļaujošās izglītības attīstību. Pēdējo gadu laikā arvien vairāk bērni mācās vispārizglītojošas skolās. Ja 2015.gadā internātskolās mācījās 2253 skolēni, tad šajā mācību gadā provizoriski vairs tikai 1340 bērni.

Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam izglītības attīstības politikas virsmērķis ir kvalitatīva un iekļaujoša izglītība personības attīstībai, cilvēku labklājībai un ilgtspējīgai valsts izaugsmei. Iekļaujošās izglītības nodrošināšanā ir vairākas mērķa grupas - attīstības, spēju un veselības stāvokļa, sociālo apstākļu izraisītās atstumtības riskam pakļautie bērni un jaunieši, kā arī reemigrējušie un ārzemēs dzimušie Latvijas valstspiederīgo bērni un jaunieši.

Arī Valdības rīcības plānā viens no uzdevumiem ir sekmēt iekļaujošas izglītības attīstību – šajā gadījumā veicināt izglītojamo, kuri internātskolās uzņemti no ģimenēm, kurās netiek pilnvērtīgi nodrošināta bērnu aprūpe un uzraudzība, iekļaušanu vispārizglītojošā skolā, nodrošinot nepieciešamos atbalsta pasākumus.

Tāpat Tiesībsargs norāda, ka bērnu ievietošana internātskolās ne vienmēr ir bērnu interesēm atbilstoša, jo veicina šo bērnu sociālo atstumtību. Ja bērnam tiek izvēlēta izglītības iestāde, kas atrodas citas pašvaldības teritorijā, tālu no bērnu nama un vecāku dzīvesvietas, tas rada bērna tiesību iegūt izglītību dzīvesvietai tuvākajā izglītības iestādē pārkāpumu un pārkāpj bērna tiesības uz ģimenes un privāto dzīvi.

Ar valdībā izskatīto rīkojuma projektu var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā.

 

Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas nodaļa
prese@izm.gov.lv
tālr.: 67047893