Ceturtdien, 10. jūlijā, Ministru prezidentes Evikas Siliņas vadībā notika Finanšu sektora attīstības padomes (FSAP) sēde, kurā tika apspriesti ar finanšu sektoru saistītie jautājumi, lai nodrošinātu aktīvāku nefinanšu sektora uzņēmumu kreditēšanu tautsaimniecības izaugsmei, stiprinot finanšu pieejamību un veicinot kapitāla plūsmu.
“Man ir svarīgi, ka uzņēmēji Latvijā, vai tas būtu pilsētās vai reģionos, saņem vienlīdz godīgus un pieejamus finanšu pakalpojumus. Valdībā devām solījumu atrast risinājumu juridisko personu pārkreditācijai, un šobrīd strādājam kopā ar finanšu nozari, lai tas būtu ne tikai uz papīra, bet reāli jūtams. Konkurence banku sektorā ir būtiska. Uzņēmējiem jābūt iespējai izvēlēties labāko piedāvājumu,” uzsvēra Ministru prezidente Evika Siliņa.
FSAP sēdē tika turpināta diskusija par turpmāko rīcību attiecībā uz normatīvā regulējuma projektu par kredīta devēja piemēroto komisijas maksu ierobežošanu juridiskajām personām, veicot aizdevuma pirmstermiņa atmaksu vai refinansēšanu pie cita aizdevēja. Finanšu sektora attīstības padome uzklausīja arī Finanšu nozares asociācijas un “Fintech Latvija” asociācijas viedokli par izstrādāto regulējumu komisijas maksu ierobežošanai. Regulējuma mērķis ir sekmēt konkurenci, atvieglojot nosacījumus klientu mobilitātei starp aizdevējiem, kas savukārt uzlabotu finanšu pakalpojumu nosacījumus Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, mazinot šķēršļus aizdevumu, līzinga refinansēšanai un pirmstermiņa atmaksai.
Sēdes dalībnieki vienojās par nepieciešamību noteikt trīs mēnešu periodu, kurā padziļināti analizētu tirgus situāciju un sekotu līdzi izmaiņām, uzraudzības iestādēm iegūstot papildu datus par piemēroto komisijas maksu apmēru, pēc kura tiktu vērtēta nepieciešamība turpināt regulējuma tālāko virzību.
Sēdē tika izskatīts arī jautājums par komunikācijas plāna projektu, kuru Finanšu ministrija sadarbībā ar Finanšu izlūkošanas dienestu, Latvijas Banku un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru uzsāka izstrādāt pēc 2025. gada 17. jūnija FSAP sēdes. Komunikācijas plāna mērķis ir nodrošināt mērķtiecīgu un skaidru sabiedrības un starptautisko partneru informēšanu par Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomas novērtējuma rezultātiem, lai stiprinātu Latvijas starptautisko reputāciju, vairotu uzticību Latvijas finanšu sektoram un veicinātu investīciju piesaisti.