Ministru prezidente Evika Siliņa Eiropas politiskās kopienas (EPC) samitā Tirānā, Albānijā, ar vairāk nekā 40 valstu līderiem un starptautisko organizāciju vadītājiem sprieda par Eiropas drošību, atbalstu Ukrainai un koordinētu rīcību migrācijas un citos jautājumos.
“Koordinējam savu rīcību, lai sekmētu taisnīgu mieru Ukrainā. Krievijas agresija arvien ir lielākais drauds Eiropas drošībai. Pieprasām Krieviju pieņemt tūlītēju visaptverošu beznosacījumu 30 dienu uguns pārtraukšanu. Pretējā gadījumā, sadarbībā ar Eiropas un ASV partneriem pieņemsim daudz stingrākas sankcijas, kas skars finanšu un enerģētikas sektoru,” sacīja Ministru prezidente, uzrunājot medijus pirms oficiālo sarunu sākuma.
Sestajā EPC samitā piedalījās desmitiem Eiropas valstu līderu, viņu vidū Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un pārstāvji no vairākām starptautiskajām organizācijām, tostarp NATO un Eiropas Savienības.
Ministru prezidente darba sesijās un apaļā galda diskusijā apsprieda stratēģiskus risinājumus Eiropas drošības un noturības stiprināšanai, sadarbību ar valstīm ārpus Eiropas Savienības, lai risinātu kopīgos migrācijas izaicinājumus un iespējas veicināt ekonomisko sadarbību.
“Ir svarīgi, ka runājam ar valstīm, kurām ir kopīgas vērtības ar Latviju, un veicinām koordinētu rīcību. Tā ir galvenā pievienotā vērtībā Eiropas politiskās kopienas samitam,” teica E. Siliņa.
E. Siliņa divpusēji tikās ar Spānijas premjerministru Pedro Sančesu un pārrunāja Latvijas un Spānijas sadarbību drošības, ekonomikas un izglītības jomā. “Pateicos par Spānijas militāro klātbūtni Latvijā, sevišķi gaisa telpā. Pedro Sančess vēlreiz apliecināja apņemšanos atbalstīt Latviju NATO ietvaros. Kopā turpinām investēt kolektīvajā aizsardzībā, stiprā un vienotā Eiropā,” bilda Ministru prezidente.
Savukārt divpusējā sarunā ar Moldovas prezidenti Maiju Sandu E. Siliņa uzsvēra stingro Latvijas atbalstu Moldovas ceļam uz Eiropas Savienību, kā arī pārrunāja Latvijas un Moldovas sadarbību, sevišķi digitālajā jomā.
“Moldova vienmēr var paļauties uz Latviju gan ceļā uz Eiropas Savienību, gan vēršoties pret Krievijas manipulatīvo ietekmi enerģētikā, finanšu sektorā vai informatīvajā telpā. Esmu gandarīta, ka Latvija un Moldova arvien ciešāk sadarbojas digitālajā jomā, kas paver labas iespējas lielākām Latvijas investīcijām Moldovā,” sacīja E. Siliņa.
Līdz šim notikušas piecas EPC sanāksmes. Šogad sanāksmē tika aicināti piedalīties 47 valstu un valdību vadītāji, ES institūciju, kā arī NATO, Eiropas Padomes un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) pārstāvji. EPC platforma veicina ciešāku sadarbību starp Eiropas valstīm, stiprinot koordināciju un vienotu redzējumu dažādu izaicinājumu risināšanā.