Atbalsts Ukrainai Ministru prezidents
Ukraina NATO

2021. gada rudenī un 2022. gada ziemā ASV saviem rietumu partneriem sniedza bezprecedenta izlūkdatus par Krievijas spēku pulcēšanos pie Ukrainas robežas (“Rietumu pienākums ir sniegt Ukrainai to, kas tai nepieciešams”, 1. marta atzinums). Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā tas tika uztverts ļoti nopietni. Mēs uzsākām militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, pirms februārī sākās nelietīgais Krievijas uzbrukums. Latvijas sarūpētās Stinger raķetes bija viens no ieročiem, ko ukraiņi izmantoja cīņu pirmajās dienās, lai atvairītu Krievijas uzbrukumus Kijivas lidostai. Kopš tā laika visi pārējie Eiropas un NATO sabiedrotie ir nodrošinājuši ieročus un munīciju, lai Ukraina varētu ne tikai aizstāvēties, bet arī atbrīvot savu teritoriju.

Tagad ir pienācis laiks plānot nākotni. Kāda būs Ukrainas loma Eiropā, kad beigsies karadarbība? Kāds ir mūsu plāns, lai nodrošinātu mieru un drošību Eiropā?

Šī gada laikā, pat tad, ja karadarbība joprojām turpināsies, mums ir oficiāli jāuzsāk iestāšanās sarunas ar Ukrainu par pievienošanos ES. Tas ir nepieciešams triju iemeslu dēļ: pirmkārt, tas palīdzēs stiprināt Ukrainas armijas un iedzīvotāju morāli un apņēmību nepadoties Krievijas agresijai. Otrkārt, sarunu sākšana uzturēs nepieciešamo reformu mērķi un tempu, kas Ukrainai, tāpat kā jebkurai citai kandidātvalstij, ir jāīsteno, lai tā būtu tiesīga pievienoties ES. Treškārt, Ukrainas veiksmīgā tuvināšanas ES dos jaunu sparu mūsu vienotajam tirgum un vairos ekonomikas potenciālu. Ieguvums ir visur.

Otrais posms ir NATO drošības alianse. Protams, kamēr turpinās karadarbība, neviens nopietni neapsver iespēju iekļaut Ukrainu NATO, jo tas nekavējoties iesaistītu visas NATO valstis karā, ko Krievija īsteno Ukrainā. Taču beigās, un ar mūsu kopīgo un nelokāmo atbalstu Ukraina sasniegs savus mērķus. Bet arī tad, kad Ukraina būs uzvarējusi, Krievija joprojām paliks nemainīgi imperiālistiska, ar agresīvu un autokrātisku valdību. Vienīgā iespēja kontrolēt Krievijas agresiju ir atbrīvotās Ukrainas pievienošanās NATO aliansei ar visām drošības garantijām.

Šīs garantijas būs svarīgas ne tikai Ukrainai, bet visai Eiropai. Mēs nevaram cerēt, ka Krievijas vadība varētu drīz mainīt savu kursu. Tomēr mēs varam nodrošināt to, ka, lai kādi būtu Krievijas nodomi, tā nevar sākt jaunu karu pret Eiropas kaimiņvalstīm.

Raksts ir publicēts angļu valodā laikrakstā Financial Times šī gada 15. martā.