Līdzdalība Valsts kanceleja
Vizuāls materiāls

Valsts kanceleja, noslēdzot pusgadu ilgušo Latvijas Piektā nacionālā atvērtās pārvaldības rīcības plāna 2022. – 2025. gadam (turpmāk – plāns) veidošanu, aicina līdz 22. novembrim sniegt atzinumus TAP portālā.

Plāns ir izstrādāts, lai veicinātu valsts un pašvaldību institūciju atklātību un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības līdzdalību. Plānā ietvertie pasākumi īstenojami dažādās nozarēs, un tos veiks valsts institūcijas un pašvaldības – gan pašas, gan sadarbībā ar nevalstisko sektoru un nozaru pārstāvjiem. Plāns ir starpnozaru politikas plānošanas dokuments, kura izstrādi nosaka Latvijas dalība Atvērtās pārvaldības iniciatīvā (Open Government Partnership jeb OGP). Plāna izstrādē ir ievēroti OGP koprades un līdzdalības principi.

Valsts kanceleja kā atbildīgā valsts institūcija par Latvijas dalību OGP un atvērtās pārvaldības iniciatīvas koordināciju plāna sagatavošanā iesaistīja valsts pārvaldes iestādes, NVO, kā arī citas institūcijas. 2021. gada 28. aprīlī plāna mērķus un stratēģiskos virzienus apsprieda Memoranda padomē. Nākamais solis plāna izstrādē bija konsultatīvā aptauja jeb iedzīvotāju un pilsoniskās sabiedrības ideju apkopošana  sadarbībā ar nodibinājumu “Sabiedrības līdzdalības fonds” izveidotā platformā Atvertalatvija.manabalss.lv. Līdztekus tam priekšlikumus plāna pasākumiem iesniedza Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Iepirkumu uzraudzības birojs, Ārlietu ministrija un biedrība “Sabiedrība par atklātību - Delna”. 2021. gada 9. jūlijā notika kopīga diskusija par plāna rīcības virzieniem, pēc kuras valsts institūciju un NVO pārstāvju darba grupas izstrādāja plāna projektu. Ikvienam (tai skaitā iedzīvotājiem), kurš bija norādījis, ka vēlas sekot līdzi izteikto priekšlikumu virzībai, bija iespēja pieteikties darba grupās koprades platformā.

Tādējādi, ciešā sadarbībā ar publisko un nevalstisko sektoru, kā arī iekļaujot pilsoniski aktīvāko iedzīvotāju priekšlikumus, tapuši plāna divi tematiskie virzieni – sabiedrības līdzdalība un atklātība. Sabiedrības līdzdalības virzienā nākamajos četros gados iecerēts valsts un pašvaldību iestādēs veicināt izpratni par plašu un efektīvu sabiedrības iesaisti un prasmi uzklausīt iedzīvotājus, pieņemot lēmumus. Lai īstenotu šo mērķi, plāns nosaka attīstīt mūsdienīgas (arī digitālas) līdzdalības pieejas.

Savukārt atklātības virziena ietvarā plānots veicināt valsts pārvaldes prasmi skaidrot lēmumus un to ieguvumus iedzīvotājiem saprotamākā jeb “cilvēcīgā” valodā. Būtisks izaicinājums ir arī atvērto datu ērtāka un uztveramāka pieejamība, lai veicinātu to izmantošanu, piemēram, datos balstītu risinājumu radīšanu.  

Atzinumus par plāna projektu līdz 2021.gada 22.novembrim aicinām sniegt TAP portālā. Valsts pārvaldes institūcijas un nevalstiskās organizācijas, kam TAP portālā ir izveidots konts, saņems uzaicinājumu sniegt atzinumu. Savukārt organizācijas, kurām nav izveidots slēgtās vides konts TAP portālā, aicinātas izmantot e-pakalpojumu, tādējādi iesaistoties plāna pilnveidošanā.

Interesenti atbildes uz jautājumiem saņems, sazinoties ar Valsts kanceleju - Inese.Kuske@mk.gov.lv vai Zane.Legzdina@mk.gov.lv.