07.07.2019
Ministru Kabinets

Kariņš dosies darba vizītē uz Amerikas Savienotajām Valstīm

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš no 8. līdz 15. jūlijam dosies darba vizītē uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur tiksies ar ASV prezidenta administrācijas un Kongresa pārstāvjiem, diskutēs ar uzņēmējiem, domnīcu pārstāvjiem un sniegs intervijas masu medijiem. Tāpat Ministru prezidentam ir paredzētas tikšanās ar latviešu diasporas pārstāvjiem Ņujorkā un Vašingtonā.

K. Kariņš tiksies ar ASV prezidenta administrācijas un Kongresa pārstāvjiem, lai pārrunātu divpusējās sadarbības un transatlantiskās drošības jautājumus, investīciju iespējas Latvijas tautsaimniecībā un starptautisko cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu.

Ministru prezidentam Vašingtonā plānotas tikšanās ar ASV viceprezidentu Maiku Pensu ( Mike Pence), ASV prezidenta padomnieku nacionālās drošības jautājumos Džonu Boltonu (John Bolton) un tirdzniecības sekretāru Vilbūru Rosu (Wilbur Ross).

Tāpat K. Kariņam Vašingtonā paredzētas tikšanās ar finanšu sekretāru Stīvenu Mnučinu (Steven Mnuchin), enerģētikas sekretāru Riku Periju (Rick Perry), Pārstāvju palātas spīkeri Nensiju Pelosi (Nancy Pelosi), un ASV Senāta Juridiskās komitejas priekšsēdētāju, senatoru Lindsiju Grahamu (Lindsey Graham).

K. Kariņš Vašingtonā plāno piedalīties domnīcas “The Atlantic Council” rīkotā publiskā diskusijā “ASV-Latvijas attiecības Eiropas pārmaiņu laikā” un domnīcas “The Hudson Institute” rīkotajā apaļā galda diskusijā par transatlantisko attiecību nozīmi šodien.

Darba vizītes laikā Ņujorkā Ministru prezidents uzrunās uzņēmējus Baltijas - Amerikas un Eiropas – Amerikas Tirdzniecības kameru rīkotajā pasākumā. K. Kariņam Ņujorkā paredzētas arī intervijas ar mediju pārstāvjiem, tostarp intervija ar Stīvu Forbsu (Steve Forbes) viņa iknedēļas podkāstam.

Latvijas un ASV attiecības

ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais. Līdz pat Latvijas neatkarības atjaunošanai 1991. gadā ASV konsekventi realizēja Latvijas okupācijas neatzīšanas politiku, sniedza būtisku atbalstu Latvijas neatkarības atjaunošanā, kā arī sekmēja Latvijas integrāciju NATO un ES.

Atbilstoši 2018. gada datiem, ASV ir 9. lielākais Latvijas preču eksporta tirgus, attiecīgi 16. vietā – preču importa ziņā. 2018. gadā Latvijas pakalpojumu eksports uz ASV veidoja EUR 187 milj. jeb USD 211 milj. ( +21% pret 2017), savukārt pakalpojumu imports bija EUR 80 milj. jeb USD 90 milj. (+19% pret 2017).

Atbilstoši Latvijas Bankas datiem, 2018. gada beigās ASV tiešās investīcijas Latvijā sasniedza EUR 161 milj. jeb USD 182 milj. atzīmi. Saskaņā ar Lursoft datiem, 2019. gada jūnijā ASV tiešās investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā veidoja EUR 88 milj. jeb USD 100 milj., Uzņēmumu reģistrā reģistrēti 424 uzņēmumi ar ASV ieguldījumu pamatkapitālā.

Sandris Sabajevs
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: 67082865, mob. tālr.: 22087726
Dalīties