Godātie kolēģi!

Šodien ir valdības pēdējā sēdē 12.Saeimas pilnvaru laikā. Jau rīt uz savu pirmo sēdi pulcēsies jaunievēlētā 13.Saeima, kurai būs jālemj par jauno valdību. Šodien ir grūti prognozēt cik ilgs būs jaunās valdības veidošanas process un līdz ar to nevar paredzēt vai mums vēl būs jāsanāk kopā pagaidu valdības statusā.

Novēlu 13.Saeimā ievēlētajiem deputātiem iespējami ātrāk izveidot valdību un nekavējoties ķerties pie vēlētājiem sniegto solījumu izpildes. Ceru, ka vēlētāji, kuri nobalsoja par paaudžu maiņu politikā un par visdažādākajām pārmaiņām visās iespējamās nozarēs un dzīves jomās piedzīvos gandarījumu jau vistuvākajā laikā. Esmu pārliecināts, ka jaunās Saeimas deputāti un jaunievēlēto partiju līderi būs godīgi savu vēlētāju priekšā un vienmēr spēs atbildēt par saviem vārdiem un dotajiem solījumiem.

Tagad ir sācies aktīvs mūsu valdības darbības izvērtēšanas periods. Negrasos kritizēt kritiķus, vēl jo vairāk tāpēc, ka daudziem no viņiem būs iespējas pamēģināt pašiem, savukārt mums neviens nevarēs atņemt iespēju izvērtēt nākošās valdības sniegumu.

Valdības darbības pēdējās dienās arī mums ir tiesības novērtēt pašiem savu darbu. Medijos var atrast informāciju, ka mēs Satversmes darbības laikā esam ilglaicīgākā viena termiņa valdība Latvijas vēsturē un tuvākajās dienās varēsim atzīmēt valdības 1000. darba dienu. Tāds mazliet emocionāls fakts, kas daudz ko liecina par koalīciju veidojošo partiju prasmi sadarboties gan Saeimā, gan valdībā. Manuprāt, tas skaidri parāda, ka pirms nepilniem trim gadiem izvēlētā valdības veidošanas stratēģija bija pareiza. Rīcības plāns bija dokumentāls pamats pie kura mums izdevās pieturēties visu valdības darbības laiku. Tajā noteiktās prioritātes nacionālās drošības stiprināšanā, ekonomikā, veselības aprūpē un izglītības jomā nekad nepazuda no mūsu dienas kārtības.

Nu pie sasniegtā un paša svarīgākā no tā.

Latvija kā viena no pirmajām NATO dalībvalstīm pieņēma lēmumu piešķirt valsts aizsardzībai 2% no valsts budžeta. Diemžēl šodien nevaru nevienam garantēt, ka šis lēmums paliks gluži kā akmenī iecirsts, jo dažādas kritiskas frāzītes izskan gandrīz vai katru dienu. Ceru, ka Valsts prezidents šajā nacionālās drošības jautājumā saglabās savu stingro nostāju.

Nodokļu reforma. Daudz apspriesta, kritizēta, pat norakstīta un tomēr tā strādā. Negribu steigties ar pārsteidzīgu secinājumu izdarīšanu, bet pēdējo mēnešu statistika par valsts ekonomikas attīstību un eksporta pieaugumu, ļauj nākotnē skatīties ar lielām cerībām.

Divi reformu virzieni, kuros mēs paguvām paspert tikai pirmos soļus ir izglītība un veselības aprūpe. Valdībai uzsākot darbu, tie bija bezcerīgi stagnējoši sociālās politikas virzieni, kuros bija milzīga problēmu gūzma un tai pretim nebija neviena reformu ideja. Veselības aprūpe strauji virzījās pilnīgas maksas medicīnas virzienā, kas tikai vairotu nevienlīdzību. Vidējā izglītība tuvojas tādam segregācijas stāvoklim, kurā divās dažādās skolās izdotais valsts diploms vienu absolventu padarīja konkurētspējīgu, otru pilnīgi nekonkurētspējīgu, lai gan atzīmes varēja būt pilnīgi identas. Līdzvērtīga izglītības kvalitāte un pedagogu algu reforma kļuva par reformas pamatprincipiem. Kā jau minēju, reformas šajās nozarēs ir tikai uzsāktas, tomēr, esmu pārliecināts, ka mums ir izdevies tās padarīt neatgriezeniskas.

Vēl varētu runāt par daudziem citiem paveiktiem darbiem un domāju, ka katram ministram būs ko pateikt. Mums nav par ko kaunēties, lai gan vienmēr ir jāpieturas pie domas, ka varējām izdarīt vairāk.

Par spīti dažādiem uzskatiem, atšķirīgiem ideoloģiskiem virzieniem, strīdiem un arī aizdomām, mums izdevās palikt vienotai komandai, kas spēja strādāt Latvijas labā.

Es lepojos ar katru no Jums un pateicos par man dāvāto iespēju būt par šīs izcilās valdības vadītāju. Paldies, mums izdevās!  

Ministru prezidents Māris Kučinskis