Godātie konferences dalībnieki!

Kolēģi!

Sagaidot Latvijas valsts simtgades jubileju savas pastāvēšanas simtgadi svin arī ļoti daudzas valsts pārvaldes, izglītības un kultūras iestādes. Tas liecina, ka Latvijas neatkarības proklamēšana nebija tikai simbolisks akts, kuram bija jāapliecina Latvijas tautas vēlmi radīt savu valsti. Tas lika reālus tiesiskos un institucionālos pamatus visai nacionālās valsts ēkai.

Šogad savu pirmo lielo jubileju svin arī Valsts ieņēmumu dienests, kurš tika dibināts 1993.gadā apvienojot un reorganizējot Valsts finanšu inspekciju un Muitas departamentu. Savas pastāvēšanas laikā Ieņēmumu dienests visai bieži ir nonācis kritikas krustugunīs, tomēr neraugoties uz to tas ir nodrošinājis valsts finanšu asinsriti un tātad valsts pastāvēšanu. Neesmu pārliecināts, ka var izveidot visu mīlētu un ieredzētu ieņēmumu dienestu, tomēr palielināt uzticību tik svarīgai valsts iestādei ir iespējams. Apzinos, ka dažādu likumu maiņas un arī nesen realizētā nodokļu reforma dienesta darbu ir padarījusi grūtāku, tāpēc augstu vērtēju dienesta vadības un darbinieku spēju rīkoties profesionāli un elastīgi. Domāju, ka bez šīs gatavības sadarboties no Ieņēmuma dienesta puses nodokļu reforma būtu cietusi neveiksmi.

Vēl viens būtisks virziens Valsts ieņēmuma dienesta darbā ir ēnu ekonomikas apkarošana un nodokļu izkrāpšanas shēmu izskaušana. Vēlēšanu gadā par to runā īpaši daudz un nereti piedāvā šķietami ātrus, vienkāršus un populistiskus risinājumus. Par spīti tam pārmetumi dienestam izskan salīdzinoši reti. Tātad to respektē arī asas politiskās konkurences apstākļos un tas noteikti ir dienesta darba panākums. Divdesmit pieci darba gadi ir pareizais laiks, lai izvērtētu paveikto un paraudzītos nākotnē. Viens no būtiskākajiem šodienas un nākotnes izaicinājumiem ir saistīts ar jauno tehnoloģiju un sakaru sistēmu izmantošanu inovatīvu nodokļu izkrāpšanas shēmu izveidē. Inovatīvām tehnoloģijām kā ēna seko inovatīvi noziegumi. Tāpēc atkārtošu jau daudzkārt sacītu frāzi- dienestam ir jāstiprina savs analītiskās spējas un potenciāls. Domāju, ka jebkurai valdībai tas būs jāatbalsta, jo tā ir visu nodokļu maksātāju prasība. 

Valsts ieņēmumu dienesta definētās vērtības ir :

  • Profesionalitāte
  • Sadarbība
  • Lojalitāte
  • Godīgums un Atbildība

Drosmīgi un pārliecinoši vārdi, kuri atbild uz jautājumu kādam ir jābūt dienestam. Mana pieredze rāda, ka dienests strādā balstoties uz šīm vērtībām un turpina pilnveidoties.

Paldies! 

Ministru prezidents Māris Kučinskis