Otrdien, 27. maijā, valdība apstiprināja Iekšlietu ministrijas sagatavoto rīkojumu ar valsts un pašvaldību objektu un projektu iesniedzēju sarakstu, kuri varēs saņemt ERAF finansējumu III kategorijas patvertņu izveidei, pielāgojot un aprīkojot valsts un pašvaldību īpašumā esošu būvju pagrabstāvus, pazemes stāvus un cokolstāvus.
Rīkojums sastāv no diviem pielikumiem, kur 1. pielikums nosaka objekta piekritību, pasākuma plānotos projektu iesniedzējus - finansējuma saņēmējus, prioritāri atbalstāmos civilās aizsardzības mērķiem pielāgojamos un aprīkojamos objektus, to kopskaitu un pieejamo finansējumu.
Rīkojuma 1. pielikumā iekļauti 570 objekti (no kuriem 453 ir pašvaldību īpašumā un 117 valsts īpašumā), kuriem paredzēts piešķirt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, lai pārbūvētu vai atjaunotu esošās telpas, pielāgojot tās III kategorijas patvertņu ierīkošanai, kas paredzētas cilvēku aizsardzībai no bīstamiem faktoriem, mazinot ārēja sprādziena triecienviļņa un šķembu ietekmi, kas rodas katastrofas, militāra iebrukuma vai kara gadījumā. ERAF finansējums plānots aptuveni 22,19 miljonu eiro apmērā.
No pašvaldību īpašumā esošajiem objektiem Kurzemes plānošanas reģionā paredzēts finansējums 65 patvertņu ierīkošanai, Latgales – 60, Vidzemes – 66, Zemgales – 55 un Rīgas plānošanas reģionam – 207 patvertņu ierīkošanai.
Lai saglabātu pasākuma finansējuma elastības iespējas un veicinātu pasākuma finansējuma saņēmējus ievērot saimnieciskuma, efektivitātes un lietderības principus, rīkojuma projekts paredz iespēju finansējuma saņēmējiem pieejamā finansējuma ietvaros pielāgot un aprīkot arī papildu objektus, kas iekļauti rīkojuma 2. pielikumā.
Šajā rīkojumā ietvertais objektu saraksts atvieglos pasākuma īstenošanu: Centrālai finanšu līgumu aģentūrai ļaus pēc iespējas agrāk uzsākt ierobežotu projektu iesniegumu atlasi, lai veicinātu ātrāku un vienkāršāku pasākuma finansējuma pieejamību finansējuma saņēmējiem, un radīs vienotu, skaidru izpratni finansējuma saņēmējiem par atbalstāmajiem objektiem un mērķiem.
Lai varētu saņemt ERAF finansējumu, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) ir izstrādājusi pasākuma īstenošanas noteikumus objektu pielāgošanas un aprīkošanas civilās aizsardzības (patvertņu) mērķiem. Noteikumos ir definētas prasības projektu iesniedzējiem, atbalstāmās darbības, attiecināmās izmaksas un citu projektu īstenošanas nosacījumi.
Pasākuma īstenošanas nosacījumi paredz, ka objektos tiek nodrošinātas vismaz minimālās funkcionālās prasības, kas iekļautas VUGD izstrādātajās vadlīnijās par minimālajām prasībām III kategorijas patvertnes ierīkošanai. Tāpat arī finansējuma saņēmējam pēc projekta pabeigšanas jānodrošina patvertnes uzturēšana, lai katastrofas, militāra iebrukuma vai kara draudu gadījumā cilvēki varētu iekļūt patvertnē un izmantot to.
Lai nodrošinātu ERAF finansējuma izmantošanu atbilstoši Eiropas Komisijas noteikumiem, valdība apstiprināja arī Finanšu ministrijas izstrādātos Eiropas Savienības fondu programmas 2021.-2027. gadam vidusposma grozījumus. Grozījumi cita starpā paredz arī finansējuma pārdali civilās aizsardzības pasākumiem – tostarp patvertņu pielāgošanai un aprīkošanai. Šie grozījumi tiks iesniegti apstiprināšanai Eiropas Komisijā.
Šobrīd VUGD ir apsekojis vairāk nekā 3000 valsts un pašvaldību objektu un atzinis par atbilstošiem vai daļēji atbilstošiem vairāk nekā 1600.
Paredzētais finansējums 570 objektiem ir tikai sākuma posms, un jau notiek sarunas par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta finansējuma piesaisti tālākai patvertņu tīkla attīstībai.
ERAF finansējums ir pieejams, pateicoties arī citu nozaru atbalstam, kas ļāva iepriekš citām programmām atvēlētos līdzekļus novirzīt patvertņu ierīkošanai.