Ministru prezidents NATO
NATO karogs
  1. Šodien, 2022. gada 14. jūnijā, Beļģijas, Dānijas, Latvijas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles un Rumānijas valstu un valdību vadītāji tikās Hāgā, lai gatavotos gaidāmajai NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmei (NATO samitam) Madridē.
  2. Krievijas brutālais, nelikumīgais, neizprovocētais un nepamatotais karš pret Ukrainu ir sagrāvis mieru Eiropā un būtiski mainījis drošības situāciju Eiroatlantiskajā telpā. Šodien mēs atkārtoti apliecinājām pilnīgu solidaritāti ar Ukrainu. Mēs esam vienoti nelokāmā un pastāvīgā atbalstā Ukrainai, kura turpina izmantot savas tiesības uz pašaizsardzību, jo ir apdraudēta visas Eiropas un brīvās pasaules drošība. Mēs aicinām prezidentu Putinu nekavējoties pārtraukt šo bezjēdzīgo, agresīvo karu un izvest visus Krievijas militāros spēkus no Ukrainas. Mēs atkārtoti paužam savu principiālo nostāju atbalstīt Ukrainas neatkarību, suverenitāti un teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās.
  3. Reaģējot uz Krievijas karu pret Ukrainu, NATO un sabiedrotie ir īstenojuši pasākumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu sabiedroto valstu teritoriju drošību un aizsardzību. NATO turpinās rūpēties par mieru, drošību un stabilitāti visā Eiropas un Eiroatlantiskajā telpā, izmantojot 360 grādu pieeju. Šajā mūsu drošībai un starptautiskajam mieram un stabilitātei kritiskajā brīdī mēs turpināsim stiprināt NATO, kas ir mūsu kolektīvās aizsardzības pamats un nozīmīgs transatlantiskās drošības konsultāciju un sabiedroto lēmumu pieņemšanas forums.
  4. Mēs – Beļģijas, Dānijas, Latvijas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles un Rumānijas valstu un valdību vadītāji – esam vienisprātis, ka NATO samitā Madridē mēs pieņemsim lēmumus par atjaunotu NATO atturēšanu un aizsardzību, kas pielāgota neparedzamākai un bīstamākai stratēģiskajai realitātei, lai atturētu jebkuru agresoru un liegtu tam iespēju sasniegt savus mērķus. Ņemot vērā, ka šis ir visnopietnākais apdraudējums Eiroatlantiskās telpas drošībai daudzu desmitu gadu laikā, mēs arī ievērojami stiprināsim mūsu ilgtermiņa nostāju attiecībā uz atturēšanu un aizsardzību. Mēs palīdzēsim attīstīt pilnu spēku un spēju gatavību, kas nepieciešams, lai saglabātu stabilu, uzticamu un ilgtspējīgu NATO atturēšanas un aizsardzības nostāju. Mēs turpināsim veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai aizsargātu un aizstāvētu mūsu sabiedroto valstu iedzīvotāju drošību un katru collu sabiedroto valstu teritorijas. Mūsu pasākumi joprojām būs samērīgi ar draudiem un izmaiņām drošības situācijā.
  5. NATO samitā, kas notiks Madridē, sabiedrotie apstiprinās nākamo NATO Stratēģisko koncepciju, saskaņā ar kuru alianse darbosies turpmākajos gados, paredzot nepieciešamo nodrošinājumu ar resursiem nākotnē. Mēs atbalstām šo nozīmīgo darbu. Eiropas valstīm ir jāuzņemas lielāka atbildība par Eiropas drošību. Mēs arī nodrošināsim NATO un Eiropas Savienības īstenoto drošības un aizsardzības centienu saskaņotību, ņemot vērā, ka Eiropas Savienība ir ievērojama un nozīmīga NATO partnere.
  6. Saskaroties ar jauno situāciju drošības jomā, mēs uzskatām, ka ir nepieciešams palielināt resursus, lai stiprinātu NATO un mūsu spēju reaģēt uz jebkādiem draudiem mūsu kolektīvajai drošībai. Tāpēc Madridē sabiedrotajiem būtu jāatgādina apņemšanās attiecībā uz investīcijām aizsardzības jomā, t.i. tērēt 2 % no IKP aizsardzībai un vienoties par ambiciozu pieeju mūsu alianses stiprināšanai nākotnē, būtiski palielinot NATO kopējo finansējumu atbilstoši Briseles samitā 2021. gadā pieņemtajiem lēmumiem.
  7. Somija un Zviedrija ir nolēmušas kļūt par NATO dalībvalstīm un iesniegušas savus pieteikumus. Krievijas karš pret Ukrainu ir krasi mainījis drošības situāciju gan Somijā, gan Zviedrijā, tāpat kā NATO. Mēs sirsnīgi apsveicam un atbalstām viņu pieteikumus dalībai NATO. Somija un Zviedrija ir NATO tuvākie partneri, kuriem ir tādi paši principi un vērtības. Šīs valstis ir ieguvušas lielu pieredzi militārajās mācībās un darbojoties kopā ar NATO un tās sabiedrotajiem. Kopā mēs stiprināsim aliansi!