Ministru kabineta un Valsts kancelejas ēka ar Ukrainas karogiem

2024. gada 9. aprīlī Ministru kabinets nolēma atbalstīt Latvijas Republikas un Ukrainas vienošanās par ilglaicīgu atbalstu un drošības saistībām (turpmāk – Vienošanās) parakstīšanu.

Vienošanās apliecinās Latvijas stingro un nemainīgo atbalstu Ukrainas drošībai. Tā paredz visaptverošu Latvijas militāru un nemilitāru palīdzību Ukrainai cīņā pret agresoru, kā arī Latvijas atbalstu tai ceļā uz dalību Eiropas Savienībā un NATO.

Vienošanās fiksē Latvijas apņemšanos sniegt Ukrainai militāro atbalstu 0.25% no IKP apmērā līdz 2026. gadam, tādējādi mērķtiecīgi turpinot militāro palīdzību, ko esam snieguši jau no pirmās kara dienas 2022. gadā. Vienošanās paredz konkrētas militārā atbalsta jomas, tai skaitā darbību Latvijas virzītajā Dronu koalīcijā, militārā ekipējuma un bruņojuma piegādes nodrošināšanu un karavīru apmācības.

Viens no Vienošanās būtiskiem elementiem ir konsultāciju mehānisma izveide gadījumā, ja nākotnē notiek atkārtots Krievijas bruņots uzbrukums Ukrainai.

Latvijas nemilitārais atbalsts iekļauj attīstības sadarbību, atbalstu Černihivas apgabala rekonstrukcijai, sadarbību digitālajā, enerģētikas un kiberdrošības jomā, kā arī hibrīdā apdraudējuma novēršanu. Tāpat Vienošanās paredz ciešu sadarbību starptautiskajās organizācijās.

Vienošanās tiks slēgta 10 gadu periodam, un to tuvākajā laikā parakstīs abu valstu prezidenti.

Latvijas Republikas un Ukrainas vienošanās par ilglaicīgu atbalstu un drošības saistībām ir sagatavota Ārlietu ministrijā sadarbībā ar nozaru ministrijām, Ukrainas Ārlietu ministriju un Ukrainas Prezidenta administrāciju, īstenojot Latvijas saistības Ukrainas ilglaicīgam atbalstam. Tas izriet no 2023. gada 12. jūlija G7 un partnervalstu kopīgās deklarācijas Ukrainas atbalstam.

Datums 9. aprīlis, 2024
Laiks12.00
Atrašanās vietaMinistru kabinets

Ministru kabineta sēde

Notiek Ministru kabineta sēde. Mediju iespējas: foto/video sēdes sākumā, pēc sēdes – preses konference (klātienē/attālināti).  …