Valsts kanceleja
Skaista Latvijas dabas ainava, ziedu pļava, cilvēki, ezers.

Latvija ir viena no spēcīgākajām valstīm pasaulē virzībā uz ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, apsteidzot ne tikai mūsu Baltijas kaimiņus Lietuvu un Igauniju, bet arī Nīderlandi, Luksemburgu un ASV, secināts apjomīgā analīzē.

Jaunākajā ziņojumā ir apkopota un salīdzināta informācija par valstu sekmēm darbā ar 2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņemto rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2023. gadam” jeb tā dēvētā Dienaskārtība 2030. Tā nosaka 17 ilgtspējīgas attīstības mērķus un 169 apakšmērķus, kurus sasniedzot, pasaulē mazinātos nabadzība, un pasaules attīstība būtu ilgtspējīga.

Latvijas ilgtspējīgas attīstības indekss ir 80,99, kas ar 0,29 punktu pieaugumu kopš pērnā gada ir ļāvis Latvijai pakāpties par vienu pozīciju augstāk, ieņemot 13. vietu starp 167 padziļinātā analīzē iekļautajām pasaules valstīm. Tas ir uzskatāms par ļoti augstu Latvijas novērtējumu, jo ziņojumu izstrādā Ilgtspējīgas attīstības risinājumu tīkla (SDSN) eksperti, ar speciālām metodēm analizējot svaigākos, starp visām valstīm salīdzināmus, datus.

SDSN eksperti novērtējuši, ka Latvija jau ir sasniegusi vai ir ceļā, lai sasniegtu 63,4% mērķu. 15,5% mērķos Latvijas attīstība ir ierobežota, savukārt 21,1% mērķu izpilde ir pasliktinājusies.

Aiz Latvijas ir palikušas abas pārējās Baltijas valstis. Igaunija ar indeksu 80,5 ir 15. vietā, savukārt Lietuva ar indeksu 78,1 ieņem 31. vietu. Pasaules līdere ir Somija (86,4), otrajā vietā seko Zviedrija (85,7) un trešajā – Dānija (85,0), savukārt visvājākie rezultāti ir Čadai (45,1), Centrālāfrikas Republikai (44,2) un sarakstu 167. vietā ar indeksu 40,1 noslēdz Dienvidsudāna.

Būtiskākais progress Latvijas izaugsmē ir ANO 11. mērķī par ilgtspējīgām pilsētām un kopienām. Galvenie sasniegumi šajā jomā ir progress mājokļu pieejamībā, ēku energoefektivitātes paaugstināšanā un sabiedriskā transporta pieejamības veicināšanā, īpaši mazāk aizsargātām sabiedrības grupām.

Pērn septembrī ANO samitā Ņujorkā Latvija ziņoja par ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanas paātrināšanu un apņemšanos piecās jomās – zinātnē un inovācijā, nevienlīdzības mazināšanā, pārvaldības modernizācijā, palīdzībā mazāk attīstītām valstīm un atbalstam mieram Ukrainā un pasaulē.

ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus Latvija īsteno, pildot Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027. gadam (NAP2027) un nozaru politiku pamatnostādnēs un plānos uzstādītos mērķus. NAP2027 progresa izvērtējums bija daļa no Ministru prezidentes Evikas Siliņas ikgadējā ziņojumā Saeimai šī gada 13. jūnijā. Tajā Ministru prezidente uzsvēra, ka galvenās valdības prioritātes šobrīd ir drošība un tautsaimniecības attīstība.

ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu ikonas uz zaļa meža fona

Reinis Grāvītis

Vadītājas vietnieks
Reinis.Gravitis [at] mk.gov.lv