Dažādu krāsu optiskās šķiedras kabeļi, ar gaismiņām ilustrēta datu kustība pa tiem

8. jūlijā valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotos Ministru kabineta noteikumus par platjoslas pieejamības ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (PPĢIS) izveidošanu, tās saturu, uzturēšanu un darbību. Sistēma paredzēta valsts atbalsta sniegšanai un informācijas nodrošināšanai par elektronisko sakaru pakalpojumu pieejamību mājsaimniecībās, uzņēmumos, izglītības, kultūras un ārstniecības iestādēs, kas vienlaikus dos iespēju veikt datu analīzi arī ģeogrāfiskā griezumā.

“Šī sistēma ļaus redzēt, kurš operators konkrētā teritorijā nodrošina labāko pārklājumu. Tas nozīmē gudrākus patērētājus un godīgāku konkurenci. Arī operatoriem tas dos skaidrāku priekšstatu par tirgu un palīdzēs saprast, kur ir vērts attīstīt tīklu, nevis dublēt jau esošo infrastruktūru. Tādā veidā mēs panākam gan labāku pakalpojumu kvalitāti cilvēkiem, gan efektīvāku valsts atbalsta izmantošanu,” izveidoto sistēmu raksturo satiksmes ministrs Atis Švinka.

Eiropas Savienības direktīva par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksu paredz, ka katrai dalībvalstij ir jāveic apsekojums par platjoslas elektronisko sakaru tīklu pašreizējo ģeogrāfisko aptvērumu valstī, tīklu attīstības prognozes, tostarp ļoti augstas veiktspējas elektronisko sakaru tīklu sasniedzamību. Atbilstoši direktīvas prasībām, PPĢIS būs pieejama informācija par publisko fiksēto un mobilo sakaru platjoslas interneta piekļuves pakalpojumu un infrastruktūras pieejamību.

Satiksmes ministrija izveidojusi platjoslas pieejamības ģeogrāfiskās informācijas sistēmu un nodrošina tās uzturēšanu un attīstību. Tāpat SM ir izstrādājusi noteikumus “Platjoslas pieejamības ģeogrāfiskās informācijas sistēmas noteikumi”, kas paredz PPĢIS nodrošināšanas kārtību, tās saturu un tajā iekļautās informācijas iesniegšanu, apriti un publicēšanu. Savukārt sistēmas darbības nodrošināšana ir deleģēta SIA “Elektroniskie sakari”.

Vienlaikus ar iespēju veikt datu analīzi, minētā sistēma nodrošinās Latvijas iedzīvotājiem informāciju par fiksēto un mobilo elektronisko sakaru pakalpojumu pieejamību esošajā vai plānotajā dzīves vietā​, kā arī iespēju izvēlēties piemērotāko pakalpojumu sniedzēju.

Saistītas tēmas

Ministru kabinets Satiksmes ministrija