Otrdien, 1. jūlijā, Ministru kabinets izskatīja Iekšlietu ministrijas iesniegto informatīvo ziņojumu par Valsts civilās aizsardzības plāna (VCAP) izpildi 2024. gadā. Ziņojums sagatavots, pamatojoties uz Civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldīšanas likuma 16. pantu, un ietver paveiktos pasākumus katastrofu riska mazināšanai, reaģēšanai uz apdraudējumiem un sabiedrības informēšanai.
Būtiskākie darbi civilās aizsardzības jomā:
- Apsekoti un novērtēti 4710 valsts un pašvaldību objekti, no kuriem vairāk nekā 1600 objekti atzīti par piemērotiem patvertnēm.
- Ieguldīts darbs, lai jau 2025. gadā pašvaldības varētu saņemt finansējumu no ES fondiem patvertņu pilnveidei. Šobrīd jau apstiprināts ~22,2 milj. eiro finansējums no ERAF līdzekļiem un apstiprināts saraksts ar 570 objektiem, kas saņems šo finansējumu. Pieņemti attiecīgie likuma grozījumi, MK noteikumi, kā arī izstrādātas vadlīnijas par minimālajām prasībām III kategorijas patvertņu ierīkošanai.
- Jau šobrīd pašvaldības var pietiekties finansējumam un uzsākt patvertņu pielāgošanu un aprīkošanu.
- Izstrādāta un nodota sabiedrības lietošanai “112 Latvija” lietotne, ka ļauj saņemt un uzzināt informāciju, kas ir būtiska, lai sagatavotos iespējamam apdraudējumam un mazinātu negadījuma sekas. 112 lietotnē pieejama arī informācija par tuvākajām patvertnēm .
- Ieviesta šūnu apraide, kas ļauj operatīvi apziņot iedzīvotājus par iespējamiem apdraudējumiem konkrētā teritorijā.
- Dienestu lietošanai nodoti jauni un mūsdienīgi katastrofu pārvaldības centri (KPC) Priekulē, Iecavā, Dagdā, Ilūkstē, Aizputē, Kandavā un Daugavpilī, Madonā. Būvniecība turpinās vairākās citās pašvaldībās. Drīzumā tiks pabeigti un ekspluatācijā nodoti jauni KPC vairākās pašvaldībās – Saulkrastos, Rūjienā, Līvānos un citur.
- “Iegādātas vairāk nekā 90 jaunas specializētas ugunsdzēsības autocisternas un transportlīdzekļi, uzlabojot VUGD tehniskās iespējas reaģēt uz katastrofām. Šobrīd VUGD ir pilnībā atjaunots autoparks.
- Pilnībā ieviesta vienotā sistēma operatīvo dienestu sadarbībai, uzlabojot informācijas apriti starp VUGD, VP un NMPD.
- 2024. gadā veikti būtiski ieguldījumi Valsts materiālo rezervju (VMR) atjaunošanā un papildināšanā, piešķirot vairāk nekā 17 miljonus eiro līdz 2029. gadam.
- Veikti pasākumi vētras un lietavu radīto seku likvidēšanai. 2024. gada vasarā, valsts 11 pašvaldībām piešķīra finansējumu vairāk nekā 4,5 milj. eiro apmērā postījumu novēršanai un izdevumu kompensēšanai.
- Veiktas apmācības 15 pašvaldību civilās aizsardzības komisijām. Sabiedrībai sniegta informācija par sagatavotību ārkārtas situācijām, tostarp trauksmes sirēnu pārbaudes, lietotne “112 Latvija” un informatīvie bukleti. Tāpat šogad turpinās nacionālā civilās aizsardzības mācību praktizēšana, kā piemēram, “RADEX 2025”, kas ietvers reaģēšanas scenārijus uz ķīmiskām, radioloģiskām, bioloģiskām un sprādzienu situācijām.