Ministru kabinets
Ministru kabineta balvas saņēmēju, ministru un Ministru prezidenta kopīgs foto

Otrdien, 22. novembrī, valdības vārdā Ministru prezidents un nozaru ministri pasniedza sešas Ministru kabineta balvas ievērojamām Latvijas personībām un labdarības organizācijām par nozīmīgu veikumu Latvijas valsts attīstībā, zinātniskajā, kultūras un sabiedriskajā jomā. Šie laureāti ir izcils profesionalitātes, neatlaidības un aizrautīguma piemērs.  

Ministru kabineta balva ir Latvijas valdības augstākais apbalvojums, nākamais augstākais apbalvojums valstī aiz Triju Zvaigžņu ordeņa. Laureāti saņem Ministru kabineta Goda diplomu, Ministru kabineta balvas krūšu nozīmīti un naudas balvu 7115 eiro apmērā.

No visiem pienākumiem kā Ministru prezidentam Ministru kabineta balvas pasniegšana ir lielākais prieks un pagodinājums. Šodienas Ministru kabineta balvas laureāti ir atgādinājums visai sabiedrībai, ka esam izcili un ikvienam ir potenciāls to sasniegt. Ik gadu Ministru kabineta balvas laureāti ir atspulgs tam, kas notiek Latvijā un pasaulē. Šis gads ir pagājis Krievijas īstenotā kara Ukrainā zīmē. Tas smagi skar Ukrainu un ietekmē pārējo pasauli, arī Latviju. Mūsos, par laimi, tas ir izcēlis labāko: uznākot krīzēm, mēs esam pierādījuši – kā sabiedrība varam būt izteikti solidāri. Atbalsts, ko mēs visi esam snieguši Ukrainai, ir palīdzējis mums saliedēties,” atklājot svinīgo apbalvošanas ceremoniju, atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Par sevišķiem sasniegumiem zinātnē par darbu kopu “Oriģinālu zāļvielu darbības mehānismu noskaidrošana un jaunu pielietojumu izstrāde” Ministru kabineta balvu saņems Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe Maija Dambrova. Akadēmiķe attīstījusi un patentējusi zāles sirds un asinsvadu, centrālās nervu sistēmas ārstēšanai un citu slimību novēršanai. Tāpat M. Dambrova nesusi Latvijas vārdu visā pasaulē, jo viņas publikācijas iekļautas visaugstākā līmeņa zinātniskajos izdevumos.

Savukārt ķīmijas zinātņu doktoram Andrejam Rauhvargeram nozīmīgais apbalvojums piešķirts par būtisku ieguldījumu augstākās izglītības attīstībā. Kopš 1999. gada paveikts daudz, lai Latvijas augstākās izglītības sistēma būtu vienota ar citām attīstītām Eiropas valstīm. A. Rauhvargers ieguldījis daudz pūļu un enerģijas, lai Latvijā tiktu ieviesta nu jau ierastā bakalaura, maģistra un doktora grādu sistēma, kā arī Eiropā vienotā kredītpunktu sistēma un diplomu atzīšana. 

Par neatsveramu ieguldījumu Latvijas opermūzikas, tās jaunrades un starptautiskās atpazīstamības veicināšanā visa mūža garumā balvu saņems arī diriģents Aleksandrs Viļumanis. A. Viļumanis ir viens no Latvijas spilgtākajiem operas, baleta un vokālsimfoniskās mūzikas diriģentiem. Viņš sniedzis arī būtisku ieguldījumu Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku izveidē un attīstīšanā. 

2022. gada Ministru kabineta balvas laureāti ir arī biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”, kas aktīvi iesaistījusies, veidojot un nodrošinot atbalstu patvēruma meklētājiem Latvijā. Pasniedzot Ministru kabineta balvu biedrības Gribu palīdzēt bēgļiem” pārstāvēm, K. Kariņš uzsvēra biedrības ieguldītā darba īpašo nozīmi, organizējot un sniedzot atbalstu Ukrainas bēgļiem: “Vēlos nodot nesen tikšanās laikā ar Ukrainas premjerministru Denisu Šmihalu saņemto pateicību, ko viņš izteica visai Latvijas sabiedrībai – par to, ka esam atvēruši savas sirdis un mājas, lai palīdzētu Ukrainas pilsoņiem pārdzīvot šos grūtos laikus. Paldies jums Ukrainas un Latvijas valdības vārdā un novēlu spēku un izturību, turpinot šo nepieciešamo darbu!” 

Par ieguldījumu ārpusģimenes aprūpes, bērnu un ģimeņu atbalsta sistēmas veidošanā un bērnu interešu aizstāvību Ministru kabineta balvu šogad saņems arī Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Tā palīdz vairāk nekā 1200 bērniem gadā, sniedzot visdažādāko atbalstu arī vecākiem, aizbildņiem, audžuģimenēm un citiem. Tikpat nozīmīgs ir asociācijas ieguldījums sociālo pakalpojumu attīstībā Latvijā kopumā, tai skaitā paplašinot iespējas ģimeniskā vidē dzīvot arī tiem cilvēkiem, kuri pašu spēkiem to nespētu.

Savukārt Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centra zinātniskās daļas vadītājai, Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas vadošajai pētniecei, agronomijas zinātņu doktorei Sanitai Zutei Ministru kabineta balva piešķirta par nozīmīgu zinātnisko un sabiedrisko sniegumu Latvijas tautsaimniecībā. S. Zute darbojas pētniecībā un vienlaikus gan aizstāv pētniecības vajadzības, gan meklē Latvijas tautsaimniecībai vērtīgākās iespējas, prasmīgi savedot kopā zemniekus, zinātniekus un politikas veidotājus. 

Ministru kabineta balvas pasniegšanas svinīgā ceremonija

Foto no svinīgās balvas pasniegšanas ceremonijas

22.11.2022. Ministru kabineta balvas pasniegšanas svinīgā ceremonija
Diploms

Santa Jirgensone

Ministru kabineta preses sekretāre
santa.jirgensone [at] mk.gov.lv