Ārlietu ministrija Ministru prezidents
Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministri

2023. gada 6. un 7. septembrī Rīgā un Cēsīs norisinājās Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru tikšanās. Sanāksmes laikā NB8 valstu ministri diskutēja par reģionam nozīmīgām tēmām, tostarp atbalstu Ukrainai, Krievijas saukšanu pie atbildības par agresijas noziegumu, kā arī reģionālo drošību, enerģētikas un klimata izaicinājumiem un turpmāko NB8 valstu sadarbību.

Latviju sanāksmē pārstāvēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš kā ārlietu ministra pienākumu izpildītājs.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzsvēra: “Šīs tikšanās mērķis, satiekoties Baltijas un Ziemeļvalstu pārstāvjiem, ārlietu ministriem, bija runāt par to, kā mēs varam vēl labāk palīdzēt Ukrainai, kā labāk koordinēt sadarbību un vēstīt pasaulei, īpaši tām valstīm, kuras atrodas tālāk no Eiropas un mazāk izprot, ka Krievijas brutālais karš pret Ukrainu faktiski ir imperiālisma karš. Tikšanās laikā uzsvērām, ka Krievijai būs jāatbild par noziegumiem, ko tā īsteno Ukrainā. Apspriedām mūsu reģiona enerģētisko drošību un neatkarību – esam sekmīgi atbrīvojušies no Krievijas energoresursu atkarības, bet vēl ir veicams nozīmīgs darbs, proti, atjaunīgo energoresursu jaudu palielināšana. Jāpanāk, ka šādā veidā saražotā elektroenerģija ir konkurētspējīga mūsu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kā rezultātā mūsu reģions ne tikai izturētu šos kara laikus, bet iznāktu no tā vēl spēcīgāks un noturīgāks nākotnes izaicinājumiem. Skaidrs ir viens – mēs kā draugi turamies kopā un atbalstām Ukrainu, kura šajā karā uzvarēs.”

Ministri bija vienisprātis, ka cieša Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība ir īpaši nozīmīga mūsu reģiona drošībai un noturībai, ņemot vērā, ka mūsu reģions spēcīgi izjūt ģeopolitiskās izmaiņas. Turklāt līdz ar Zviedrijas pievienošanos NATO būs vēl plašākas iespējas padziļinātai NB8 valstu sadarbībai aizsardzībā.

Ministri apmeklēja Cēsis un viesojās uzņēmumā Defence Partnership Latvia, kas ir uzskatāms piemērs Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbībai aizsardzības jomā. Uzņēmumā tiek komplektēti “Patria” bruņutransportieri. Zviedrija un Vācija ir pievienojušās Latvijas, Somijas un uzņēmuma “Patria” noslēgtajam līgumam par kopīgas 6x6 bruņumašīnu sistēmas pētniecību un izstrādi uz “Patria” transportlīdzekļu bāzes. “Patria” bruņutransportieri tiek izmantoti Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Sanāksmē piedalījās Dānijas ārlietu ministrs Larss Lēke Rasmusens (Lars Løkke Rasmussen), Igaunijas ārlietu ministrs Marguss Cahkna (Margus Tsahkna), Islandes ārlietu ministre Tordīsa Kolbrūna Reikfjorda Gilfadotira (Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir), Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis), Norvēģijas ārlietu ministre Annikena Vitfelta (Anniken Huitfeldt), Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena (Elina Valtonen) un Zviedrijas ārlietu ministrs Tubīass Billstrēms (Tobias Billström)

Latvija 2023. gadā koordinē NB8 sadarbību ārlietu ministriju līmenī. NB8 ārlietu ministru sanāksme ierasti ir nozīmīgākais koordinācijas gada notikums. Latvijas prioritātes NB8 koordinācijas gadā ir noteikumos balstītas starptautiskās kārtības, militārās drošības un atturēšanas spēju, kā arī noturības stiprināšana.

 

Informācijai

NB8 (Nordic – Baltic Eight) formātā ietilpst Dānija, Igaunija, Islande, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Somija un Zviedrija. Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība ir ļoti cieša jau kopš 1990. gadu sākuma, kad aktīvs bija N5+B3 formāts, kas 2007. gadā pārtapa par NB8 formātu.

2023. gadā Latvija vada NB8 sadarbību ārlietu ministriju līmenī. Parlamentārajā un aizsardzības ministriju līmenī sadarbību koordinē Zviedrija. Nākamajā gadā sadarbību ārlietu ministriju līmenī koordinēs Zviedrija.

Svarīgs NB8 sadarbības veids ir kopīgas amatpersonu ārvalstu vizītes, kas apliecina reģiona vienotību un vērtības. Latvija pavasarī organizēja ārlietu ministru kopīgu braucienu uz Moldovu un Ukrainu.

06.09.2023. Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa dalība NB8 ārlietu ministru tikšnās.
07.09.2023. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš piedalās NB8 ārlietu ministru tikšnās.
Datums 7. septembris, 2023
Laiks11.20
Atrašanās vietaCēsis

Tikšanās ar Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministriem

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, pildot ārlietu ministra pienākumus, tiekas ar NB8 ārlietu ministriem.