Valsts kanceleja
Tieslietu ministrija rosina veikt visaptverošu revīziju saistībā ar finanšu noziegumu izmeklēšanu un iztiesāšanu

25. jūnijā Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) informatīvo ziņojumu, kurā aicināts veikt revīziju, lai izvērtētu faktorus, kas negatīvi ietekmē efektīvu kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem ekonomikas un finanšu jomā.

Ziņojuma mērķis ir valdības līmenī izlemt jautājumu par turpmākajiem soļiem tiesībsargājošo iestāžu un tiesu varas darbības uzlabošanai ekonomisko noziegumu apkarošanas jomā.

Pateicoties dažādu institūciju veiktajiem pētījumiem, tostarp Valsts kontroles revīzijas ziņojumiem, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Padomes Komisijas Tiesu efektivitātei (CEPEJ), Starptautiskā Valūtas fonda (IMF) pētījumiem un tajos sniegtajiem vērtējumiem, šobrīd ir apzinātas problēmas pirmstiesas izmeklēšanas posmā un tiesvedības laikā. Tomēr minētie izvērtējumi katrs par sevi ir vērsti uz atsevišķu procesa posmu analīzi, līdz ar to iztrūkst visaptverošas analīzes, kas nosegtu visu kriminālprocesa izmeklēšanas un iztiesāšanas procesu kopumā.

Lai vispusīgi un sistēmiski novērtētu kriminālprocesu virzību ietekmējošos faktorus, sākot no iesnieguma saņemšanas līdz krimināltiesisko attiecību taisnīga noregulējuma panākšanai, TM piedāvā jaunajā revīzijā aptvert Valsts policijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Finanšu izlūkošanas dienesta un prokuratūras atbildības jomas, kā arī īstenot sadarbību ar tiesām un Tieslietu padomi.

Revīzijā varētu vispusīgi novērtēt kriminālprocesu virzību ietekmējošos faktorus, identificēt izmeklēšanu kavējošos faktorus, izvērtēt likumā noteikto atbildības un kompetences sadalījumu starp izmeklētāju, viņa tiešo priekšnieku un uzraugošo prokuroru, novērtēt vienoto izpratni starp izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem par kriminālprocesa piemērošanu.

Preses konference pēc Ministru kabineta sēdes 25.06.2019