13.12.2018
Ministru prezidents

Ministru prezidents aicina ES valstis novērst vēsturisku netaisnību

Ministru prezidents Māris Kučinskis ceturtdien, 13. decembrī, Briselē piedalījās Eiropadomes darbā, kur kopā ar pārējo Eiropas Savienības (ES) valstu un valdību vadītājiem tika spriests par ES daudzgadu budžetu 2021. līdz 2027. gadam.

Uzrunājot Eiropadomes dalībniekus, M. Kučinskis norādīja, ka ES daudzgadu budžetam jābūt modernam, vērstam uz nākotni, kas palīdzētu risināt mūsdienu izaicinājums, tai skaitā drošības, aizsardzības un migrācijas izaicinājumus. Latvija atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu palielināt finansējumu šīm politikām kā arī zinātnei, pētniecībai un inovācijām. Tika norādīts, ka Latvija pēdējo gadu laikā ir smagi strādājusi, lai pārvarētu ekonomisko lejupslīdi un atgrieztos pie ekonomiskās izaugsmes. Vienlaikus, krīzes cena bija ļoti augsta - iedzīvotāju skaits pēdējos 15 gados samazinājies par aptuveni 15%, pierobežas reģionos pat par  24%. Lielākā daļa aizbraukušo iedzīvotāju ir ekonomiski aktīvajā vecumā un šobrīd strādā citās ES dalībvalstīs un veicina to ekonomisko izaugsmi.

“Šo depopulācijas izaicinājumu, kas samazina arī mūsu izaugsmes potenciālu nākotnē, ir iespējams pagriezt pretējā virzienā, ja mēs varētu turpināt dzīves līmeņa uzlabošanas līdzšinējo tempu. Tam mums ir nepieciešamas ES investīcijas un atbalsts, savukārt pašreizējais Eiropas Komisijas piedāvātais Kohēzijas samazinājums Latvijai nav pieņemams.”

M. Kučinskis arī uzsvēra, ka jau 15 gadus Latvijas un visas Baltijas lauksaimnieki cīnās ar negodīgu konkurenci Vienotajā tirgū. Tiešmaksājumu apjoms netiek balstīts uz objektīvām ražošanas izmaksām, bet gan uz novecojušiem statistikas rādītājiem.

“Aicinu 21. gadsimtā neizmantot pagājušā gadsimta lauksaimniecības rādītājus. Dalībvalstīs ar praktiski vienādām ražošanas izmaksām ir jānodrošina vienāds tiešmaksājumu līmenis. Papildus lauksaimnieku ienākumu atbalstam, ir svarīgi nodrošināt arī aktīvus un modernus laukus. Jaunākajai paaudzei ir jāsaprot, ka ar dzīvi un darbu laukos var nodrošināt cieņpilnu iztiku sev un savai ģimenei. Jau šajā ES daudzgadu budžeta periodā Latvija ir saņēmusi par 9% mazāku finansējumu. Tāpēc nākamajā periodā, veicot lauku attīstības finansējuma samazinājumu, ir jāņem vērā jau iepriekš īstenotie griezumi lauku attīstībai aploksnēm.”

Andrejs Vaivars
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālrunis: 29228678
E-pasts: Andrejs.Vaivars@mk.gov.lv 

Dalīties