07.12.2015
Ministru prezidents

Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas paziņojums

Šodien paziņoju Valsts prezidentam par savu atkāpšanos.

Tas ir pārdomāts lēmums. Ir noslēdzies zināms darba posms – ir pieņemts budžets, atrisinātas problēmas ar nacionālo lidsabiedrību "AirBaltic", stāvoklis valstī – stabils, uz nākamās valdības pleciem netiek bezatbildīgi novelti grūti uzdevumi. Tomēr, lai valsts sekmīgi attīstītos, valdība jārestartē. Daudz darba paveikts, nu laiks jaunām idejām un jauniem līderiem.

Šajā laikā ir veiksmīgi īstenota pirmā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē. Par to augstu novērtējumu saņemam joprojām.

Ir samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, iedzīvināta pensiju indeksācija (2016. gadā būs pensiju pārrēķins par tiem gadiem, kad bija negatīvs pensiju kapitāla indekss), pacelta minimālā alga, 2016. gadā sasniedzot 370 eiro, nodrošināts atbalsts ģimenēm ar bērniem (aktivitāte "Pirmais mājoklis"), paaugstināts valsts pabalsts par otro un trešo bērnu, samazinātas pacientu iemaksas, pabeigta elektroenerģijas tirgus liberalizācija, ieviešot sociālā atbalsta instrumentus, un pirmo reizi pēc krīzes samazināta elektroenerģijas cena, rasti risinājumi nemainīgas obligātā iepirkuma komponentes saglabāšanai, kā arī nostiprināts regulējums brīvai Latvijas dabasgāzes tirgus konkurencei. Tāpat ielikti pamati ienākumu nevienlīdzības mazināšanai – no 2016. gada tiks ieviesta neapliekamā nodokļa diferenciācija, solidaritātes nodoklis. Tie ir tikai daži darbi.

Valsts attīstība ir stabila. Salīdzinājumā ar pērnā gada trešo ceturksni par 3,3 pieaudzis iekšzemes kopprodukts, samazinājies bezdarba līmenis, par 7,3 % palielinājusies vidējā darba samaksa, par 6,4 % pieaugušas investīcijas, un tas ir straujākais investīciju pieaugums kopš 2012. gada.

Valsts prioritātes ir efektīva un ilgtspējīga nodokļu politika (2017. gada budžets ir jāveido uz izstrādātas vidēja termiņa nodokļu sistēmas bāzes), augstākās izglītības un zinātnes nozares finansējuma sakārtošana. Inovatīvai ekonomikai nepieciešams inovatīvs pamats. Līdz galam jāīsteno skolotāju algu reforma, paturot prātā cilvēku, nevis skolu intereses. Jāsakārto veselības nozare, tai skaitā jāveic sociālā nodokļa pārdale par labu veselības finansējumam, pakāpeniski ieviešot obligāto veselības apdrošināšanu.

Esam pierādījuši, ka valdība var strādāt kā vienota komanda, bez intrigām, plecu pie pleca.

Vēlos pateikties ministriem, deputātiem un koalīcijas partneriem par kopīgo darbu, abiem Valsts prezidentiem – par atbalstu. Bet vislielākais paldies vēlētājiem un maniem atbalstītājiem, kas ļāva turpināt darbu pēc pirmās valdības.

Pārņemt iesāktos darbus spētu tāds cilvēks, kurš pierādījis, ka grūtos brīžos var uzņemties atbildību, saglabāt mieru un panākt rezultātu. Manuprāt, tas būtu iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Daudz svarīgāka par amatiem un attiecību kārtošanu man ir Latvija. Katras valdības ceļš reiz beidzas. Un labi, ka tā, jo esam demokrātiska valsts. Toties Latvija ir tas ceļš, kas nebeigsies nekad!

 

Preses konferences video ieraksts.  

Ministrus prezidentes Laimdota Straujumas preses konference
Dalīties