26.04.2015
Ministru prezidents

Ministru prezidente: 70 gadus pēc II Pasaules kara ir svarīgi pieminēt un nekad vairs nepieļaut kara un totalitāro režīmu noziegumus

Ministru prezidente Laimdotas Straujuma pēc Francijas prezidenta ielūguma kā ES prezidējošās valsts pārstāve šodien ieradās Francijā, kur Elzasā notiek piemiņas pasākums Nacveilera un Struthofa (Natzweiler-Struthof) koncentrācijas nometnē.

Šodien, 26.aprīlī, aprit 70 gadi kopš nometnes atbrīvošanas. Goda viesu vidū arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Tūrbjorns Jaglands. „70 gadus pēc II Pasaules kara beigām ir svarīgi pieminēt un nekad vairs nepieļaut kara un totalitāro režīmu noziegumus. Tas ir traģiskās pagātnes noziegumu atgādinājums 21.gadsimtam, un mums ir jādara viss lai tas nekad vairs neatkārtotos,” saka L.Straujuma.

Starp 1941. un 1945.gadu vairāk nekā 50 000 deportēto tika Nacveilera-Struthofa nometnē paverdzināti, 20 000 aizgāja bojā. Tika ieslodzīti ap 30 nāciju pārstāvji, to skaitā 16 000 poļi, 6000 francūži, 3700 vācieši, arī 400 Latvijas iedzīvotāju.

8.maijā Latvijā Ministru prezidente Laimdota Straujuma pēc piemiņas brīža II Meža kapos kopā ar Salaspils pilsētas vadību aicina visus uz piemiņas brīdi Salaspils memoriālā, lai pieminētu visus, kuri bija ieslodzīti vai nomocīti šajā nometnē II Pasaules kara laikā. „Par Salaspils memoriālu ir nepieciešams objektīvs stāsts, vēsturniekiem pie tā jāstrādā. Salaspils nometnē ir bijis ieslodzīts arī Latvijas Centrālās Padomes priekšsēdētājs Konstantīns Čakste, turēts latviešu rakstnieks un ārsts Miervaldis Birze,” saka L.Straujuma.

 

Aiva Rozenberga
Ministru prezidentes preses sekretāre
Tālrunis: +371 29462451
E-pasts: Aiva.Rozenberga@mk.gov.lv

Dalīties