28.08.2014
Labklājības ministrija

LM plāno nodrošināt alternatīvās komunikācijas tehniskos palīglīdzekļus

Labklājības ministrija (LM) no valsts budžeta plāno nodrošināt alternatīvās komunikācijas tehniskos palīglīdzekļus tiek cilvēkiem, kuriem ir traucēta vai ierobežota iespēja saprasties ar runātas vai rakstītas valodas palīdzību.

Iepriekšminēto paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi, kas ceturtdien, 28.augustā, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

LM uzsver, ka alternatīvās komunikācijas tehniskie palīglīdzekļi ir paredzēti, lai palīdzētu sazināties cilvēkiem ar apgrūtinātu verbālo komunikāciju. Tie var būt gan cilvēki ar smagiem garīga rakstura traucējumiem, dzirdes traucējumiem, gan cilvēki ar autiska spektra traucējumiem vai cilvēki pēc smagām saslimšanām (insulta, u.c., kuru rezultātā cilvēkam radušies verbālās komunikācijas traucējumi).

Ir vairāki alternatīvās komunikācijas veidi:

  • Netehniskā (fotogrāfijas, attēli, piktogrammas, specializēti izdevumi (grāmatas), komunikācijas dēļi, u.c.);
  • Vienkāršās tehnoloģijas (balss ieraksti, u.c.);
  •  Sarežģītas tehnoloģijas (datori, datorprogrammas u.c.). 

Atbilstoši minētajiem komunikāciju veidiem ir grupējami arī alternatīvas komunikācijas tehniskie palīglīdzekļi:

  • signālpogas;
  • runas dēļi;
  • kabatas komunikatori;
  • telefoni.

LM skaidro, ka iepriekšminētos palīglīdzekļus nepiešķirs cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, jo viņiem tehniskos palīglīdzekļus piešķir Latvijas Nedzirdīgo savienība.

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties LM interneta vietnē sadaļā Aktuāli – LM Dokumentu projekti http://www.lm.gov.lv/text/1789.

Saskaņā ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem 2014.gada 1.janvārī bija 161 722 cilvēki ar invaliditāti, no kuriem 2851 cilvēkam ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem noteikta 1.invaliditātes grupa (sevišķi smagi garīga rakstura traucējumi). Tāpat šajā grupā ir 2084 bērni.

Pēc LM prognozēm apmēram 493 cilvēkiem būtu nepieciešamas alternatīvās komunikācijas tehniskās palīgierīces.

Alternatīvās komunikācijas tehnisko palīglīdzekļu iegādei 2014.gadā VSIA Nacionālajam rehabilitācijas centram „Vaivari” valdība pērn vienojās piešķirt 57 000 eiro. Savukārt 2015. un 2016.gadam šim nolūkam paredzēts izlietot 43 000 eiro ar mērķi modernizēt tehnisko palīglīdzekļu klāstu.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv

Dalīties