02.10.2014
Valsts kanceleja

Kultūrkapitāla finansēšanas modeļa koncepciju skatīs budžeta kontekstā

Kultūras ministrijas izstrādāto Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansēšanas modeļa koncepciju valdībā atkārtoti skatīs 14.oktobra Ministru kabineta sēdē. Tad izskatīs arī citus valsts budžeta projekta sagatavošanas procesā izskatāmos jautājumus.

VKKF finansēšanas modeļa koncepcijas mērķis ir nodrošināt līdzsvarotu un ilgtspējīgu Latvijas kultūras procesu. Tam nepieciešams izveidot  finansēšanas modeli, kas nodrošina fonda stabilitāti, neatkarību un finansējuma pieaugumu.

Koncepcijā piedāvāti četri risinājumi mērķa sasniegšanai:

1)atjaunot VKKF sākotnējo finansēšanas sistēmu, kas bija spēkā līdz 2004.gadam, paredzot izveidot VKKF speciālo budžetu, kuru veidotu atskaitījumi no alkohola un tabakas akcīzes nodokļa, izložu un azartspēļu nodokļa;

2)daļēji atjaunot sākotnējo finansēšanas sistēmu, paredzot, ka VKKF finansējums no valsts budžeta ir proporcionāls attiecīgā gada plānotajiem nodokļu ieņēmumiem no alkohola un tabakas akcīzes nodokļa, izložu un azartspēļu nodokļa;

3)līdz 2020.gadam ieviest finansēšanas modeli, paredzot 5 gadu pārejas periodu (2015. -2020.gads) un palielināt VKKF finansējumu pakāpeniski;

4)saglabāt VKKF pašreizējo finansēšanas sistēmu un valsts vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojektā paredzēt finansējuma apmēra pakāpenisku palielinājumu atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām.

Finansēšanas modelim ir jānodrošina pietiekami finanšu resursi likumos noteiktā mērķa sasniegšanai un uzdevumu izpildei, vienlaikus saglabājot normatīvajos aktos nostiprināto fonda neatkarību profesionālo lēmumu pieņemšanai.

Kultūras ministrijas piedāvātā trešā finansēšanas modeļa maiņa konceptuāli atbalstīta koalīcijā. Tomēr, tā kā piedāvātais variants paredz ietekmi uz trīs gadu budžeta ietvaru, par jautājumu valdība lems atbilstoši budžeta izskatīšanas grafikam.

 

Sabīne Spurķe
Komunikācijas departamenta vecākā referente 
Tālr.: +371 20604166
E-pasts: sabine.spurke@mk.gov.lv 

 

Dalīties