02.09.2014
Satiksmes ministrija

Kravas transportlīdzekļus virs 12 tonnām rosina atbrīvot no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas

Lai esošajos ekonomiskajos apstākļos saglabātu kravas autopārvadātāju konkurētspēju, kravas automašīnām, kuru pilna masa pārsniedz 12 tonnas, kā arī piekabēm un puspiekabēm ar pilnu masu virs 10 tonnām paredzēts piemērot atbrīvojumu no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas.

Atbrīvojumu no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas par vienu gadu piemēros kravas automobiļiem, uz kuriem ir attiecināma valsts autoceļu lietošanas nodeva, un ja būs samaksāta autoceļu lietošanas nodeva viena gada likmes apmērā.

Tas nozīmē, ja par kravas automašīnu, piekabi vai puspiekabi, kuras pilna masa pārsniedz 12 tonnas, būs nomaksāta autoceļu lietošanas nodeva par vienu gadu, tad varēs tikt piemērots atbrīvojums no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodevas par gadu.

To paredz Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātie grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā, ko otrdien, 2.septembrī, atbalstīja valdība. Lai grozījumi stātos spēkā, tie jāpieņem arī Saeimā.

SM ir nosūtījusi vēstuli Eiropas Komisijai ar lūgumu sniegt viedokli, vai Latvijai tiks atļauts uz noteiktu laiku (2015.gadā) piemērot atbrīvojumus no Eiropas Parlamenta un Padomes 1999.gada 17.jūnija Direktīvas 1999/62/EEK par dažu infrastruktūru lietošanas maksas noteikšanu smagajiem kravas transportlīdzekļiem. Turpmāka likumprojekta virzība Saeimā ir atkarīga no šī atzinuma.

Latvijā ir ap 38 tūkstošiem kravas automobiļu ar pilnu masu virs 12000 kg, par tiem transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa vidējais apmērs gadā ir 200 eiro. Piekabes un puspiekabes ar pilnu masu virs 10000 kg ar derīgu atļauju piedalīties ceļu satiksmē ir ap 15.8 tūkstošiem, par tām transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa vidējais apmērs gadā ir ap 250 eiro. Kravas automobilim ar pilnu masu virs 12000 kg vidējā nodevas gada likme ir 650 eiro.

Kopējie transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa ieņēmumi 2013.gadā bija 6,6 miljoni eiro. No tiem transportlīdzekļu ar pilnu masu virs 3500 kg un līdz 12000 kg kategorijā 2 miljoni eiro, bet transportlīdzekļu ar pilnu masu virs 12000 kg kategorijā 4,6 miljoni eiro.

 

 

Ilze Svikliņa
Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 67028370, e-pasts: ilze.sviklina@sam.gov.lv

Dalīties