23.04.2015
Iekšlietu ministrija

Jaunie pilsoņi atzinīgi novērtē naturalizācijas pārbaudījumus un svinīgā solījuma ceremoniju

Trešdien, 22. aprīlī, Rīgas Austrumu izpilddirekcijā, svinīgās ceremonijas laikā solījumu par uzticību Latvijas Republikai deva 57 Latvijas jaunie pilsoņi, kuri ir sekmīgi nokārtojuši naturalizācijas pārbaudījumus un kuriem nav šķēršļu iegūt Latvijas pilsonību.

Viņus ar uzrunām sveica Saeimas un Iekšlietu ministrijas pārstāvji, bet ar koncertu priecēja Andris Daņiļenko, savukārt dāvanā ikviens saņēma grāmatu par Latviju un ziedus.

22.aprīļa svinīgā solījuma došanas ceremonijas dalībniekus sveica Saeimas deputāte Janīna Kursīte, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes(PMLP) Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs. Amatpersonas atzina, ka katrs jaunais pilsonis Latvijai ir svarīgs, pateicās par mērķtiecību naturalizācijas pārbaudījumu nokārtošanā un vēlēja veiksmi jaunajā - Latvijas pilsoņa statusā.

Aptaujātie pilsonības ieguvēji atzina, ka, kārtojot naturalizācijas eksāmenus viņi ir uzlabojuši Latvijas vēstures zināšanas, savukārt svinīgā solījuma došanas diena viņiem ir svētku diena. Pēc svinīgā solījuma došanas Ministru kabinets mēneša laikā izdod rīkojumu par pilsonības piešķiršanu un jaunie pilsoņi tiek aicināti ierasties pēc pilsoņa pasēm.

Latvijas pilsonības ieguvējs Fjodors Vaņejevs pastāstīja, ka pilsonību gribējis iegūt jau sen, bet tieši tagad lēmumu pieņēmis tāpēc, ka esošajā ģeopolitiskajā situācijā vēlējies izrādīt lojalitāti valstij, kurā ir piedzimis. “Esmu dzimis Tukumā, kur nodzīvoju gandrīz 60 gadus, bet Latvijas pilsonību līdz šim nebiju nokārtojis,” atzina Fjodors. Viņam valodas un vēstures zināšanu pārbaude nav sagādājusi nekādas grūtības – pārbaudījumi nokārtoti ar pirmo reizi. Vēstures zināšanas “atsvaidzinātas”, lasot grāmatas un meklējot faktus internetā.

Savukārt Valērija Vaņejeva pastāstīja, ka pilsonības iegūšanai ir bijuši arī pragmatiski apsvērumi, jo ar pilsoņa pasi ir vieglāk ceļot un tas ģimenei ir būtiski, lai apciemotu ārvalstīs dzīvojošos bērnus. Arī šādas svinīgās ceremonijas jaunajiem pilsoņiem ir ļoti svarīgas, atzina Valērija un Fjodors Vaņejevi.

Savukārt 28 gadus vecais Sergejs Poltorackis pastāstīja, ka par Latvijas pilsoni izvēlējies kļūt galvenokārt tādēļ, lai būtu vieglāk ceļot, lai gan dzīvesvietu viņš negrib mainīt un ir apmierināts ar dzīvi Latvijā. “Naturalizācijas pārbaudījumi nebija grūti, jo valodu es jau zināju labi un man bija tikai nedaudz jāpamācās vēsture un Latvijas Republikas Satversme,” stāstīja S.Poltorackis. Viņš pozitīvi vērtē svinīgo ceremoniju: “Man tas ir nozīmīgs pasākums. Mana mamma šobrīd ir pie vecmāmiņas Krievijā un es viņai noteikti pēc ceremonijas pazvanīšu un pastāstīšu, kā man gāja”.

Ļevs Pečerskis pastāstīja, ka ir dzimis un audzis Latvijā, visu mūžu strādājis rūpnīcā VEF un īsi pirms 70 gadu jubilejas nolēmis, ka vajag nokārtot pilsonību. “To izdarīt nemaz nebija grūti, jo valodu es pārzinu labi, uz kursiem man nebija jāiet. Es pats lasīju atbilstošu literatūru un biju labākais starp tiem, kuri vienlaikus ar mani šos pārbaudījumus kārtoja. Ceremonijas vajag, jo tie ir svētki,” sacīja Ļ. Pečerskis.

Diāna Hodonoviča, kur Latvijā ir dzimusi un augusi, pastāstīja, ka ģimenē bija palikusi vienīgā, kur vēl nebija ieguvusi Latvijas pilsonību, tāpēc ar bērnu atbalstu apguvusi latviešu valodu un nokārtojusi naturalizācijas pārbaudījumus. “Pārbaudījumi nebija grūti, lai gan man šī nebija pirmā reize, kad tos kārtoju. Svinīgās ceremonijas obligāti vajag, jo tās iedvesmo cilvēkus,” uzskata D.Hodonoviča.

Ir apritējis gads, kopš Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā uzņemtās personas svinīgā ceremonijā dod solījumu par uzticību Latvijas Republikai. Kopš pirmās svinīgās ceremonijas, kas notika 2014. gadā Saeimā, PMLP organizējusi jau 95 ceremonijas divdesmit vienā Latvijas pilsētā. 2014.gadā Latvijas pilsonībā tika uzņemtas 939 personas.

Kopš naturalizācijas procesa sākuma 1995. gadā saņemti 142 583 naturalizācijas iesniegumi par 155 898 personām. Ar Ministru kabineta rīkojumu Latvijas pilsonībā uzņemtas 142 616 personas, to skaitā 14 365 nepilngadīgie bērni, kas naturalizējas kopā ar vecākiem.

 

Sagatavoja:
Gunta Skrebele
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
Tālr.: 67219363
Mob: 29494943
E-pasts: gunta.skrebele@iem.gov.lv

Dalīties