23.04.2015
Ministru prezidents

Eiropas līderi vienojas par kopīgu rīcību bēgļu masveida bojāejas novēršanai Vidusjūrā

Rīga, 2015.gada 23.aprīlis. ES valstu un valdību vadītāji Briselē tikās ārkārtas Eiropadomē, kurā vienojās par kopīgu rīcību, lai novērstu bēgļu masveida bojāeju un sniegtu atbalstu dalībvalstīm, kas saskaras ar bēgļu straumi.

ES valstu un valdību vadītāji pieņēma kopīgu paziņojumu, kurā vienojās par ES klātbūtnes stiprināšanu Vidusjūras reģionā, cilvēku kontrabandas apkarošanu, nelegālo imigrācijas plūsmu novēršanu un iekšējās solidaritātes stiprināšanu starp Eiropas Savienības dalībvalstīm.

„Esmu apmierināta ar šodienas Eiropadomes iznākumu. Iedzīvošanās un pelnīšana uz citu cilvēku nelaimes rēķina ir nepiedodama, tāpēc ir svarīgi pēc iespējas ātrāk apturēt cilvēku kontrabandas darbību Vidusjūrā,” uzsvēra Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Paziņojumā ir aicināts stiprināt ES operāciju „Triton” un „Poseidon” kapacitāti, trīskāršojot to finanšu un materiālos resursus un uzsākt sistemātisku rīcību cilvēku kontrabandas kuģu identificēšanai, pārķeršanai un iznīcināšanai.

„Arī Latvija ir gatava sniegt savu atbalstu dalībvalstīm, kuras saskaras ar bēgļu plūsmu. Esam gatavi piedāvāt savu ekspertu palīdzību, lai paātrinātu patvēruma pieprasījumu izskatīšanu, kā arī materiāltehnisko nodrošinājumu – helikopteri, patruļas kuterus, mobilās novērošanas automašīnas, robežsardzes ekspertus,” sanāksmē sacīja L.Straujuma.

Tāpat arī ES valstu un valdību vadītāji uzsvēra atbalsta nepieciešamību trešajām valstīm, lai pastiprinātu to jūras un sauszemes robežu uzraudzību un lai ierobežotu nelegālās migrācijas plūsmas Vidusjūrā. „Ir svarīgi novērst migrācijas cēloņus, tāpēc attīstības sadarbība ir ļoti būtiska,” teica L.Straujuma.

Latvijas prezidentūra ES Padomē ir gatava virzīt t.s. ceļu karti to lēmumu īstenošanai, kurus šodien pieņēma ES valstu un valdību vadītāji Eiropadomē un ziņos ES valstu un valdību vadītājiem par sasniegtajiem rezultātiem jau jūnija Eiropadomē.

„Triton” ir aģentūras „FRONTEX” koordinēta kopīga operācija, kuru pieprasīja Itālija un kura tika sākta 2014. gada 1. novembrī Vidusjūras centrālajā daļā, lai atbalstītu Itāliju. Kopīgajā operācijā Triton piedalās 21 dalībvalsts.

„FRONTEX” aģentūras kopējā jūras operācija „POSEIDON ", tiek rīkota ar mērķi nodrošināt jūras robežu uzraudzību, izmantojot dalībvalstu tehnisko aprīkojumu un ekspertus ar nolūku samazināt nelegālās imigrācijas draudus uz Grieķijas (Eiropas Savienības) ārējām robežām.

Foto: https://www.flickr.com/photos/valstskanceleja/sets/72157651717982759/

 

Aiva Rozenberga
Ministru prezidentes preses sekretāre
Tālr.: 29462451
e-pasts: Aiva.Rozenberga@mk.gov.lv

Dalīties