Jānis Dūklavs
Minister for Agriculture
Jānis Dūklavs
Minister for Agriculture
Last Updated: 09.05.2016

Date of birth: November 24, 1952 

Education:
1971 – 1976 –Latvian Agricultural Academy, Faculty of Forestry, engineer – forester  
1960 – 1971 – Jaunjelgava Secondary School 

Work experience:
Since January 24, 2014 – Minister for Agriculture of the Republic of Latvia
October, 2011 – January, 2014 - Member of the 11th Saeima (Parliament) of the Republic of Latvia 
November 3, 2010 - October, 2011 – Minister for Agriculture of the Republic of Latvia
November 2, 2010 – Member of the 10th Saeima (Parliament) of the Republic of Latvia
March 12, 2009 – November 2, 2010 – Minister for Agriculture of the Republic of Latvia
2002 – 2009. –"Seldijs" Ltd., Member of the Board
1998 – 2009 –"Piebalgas alus" Ltd., Chairman of the Board 
1998 – 2009 – "Tondo" Ltd., Member of the Board 
2003 – 2005 – Stock company "Kimmels Rīga", Chairman of the Board
1991 – 1998 – "Daims", Ltd., Chairman of the Board
1975 – 1991 – collective farm "Piebalga", Chairman of the Board