Dr. Artis Pabriks
Deputy Prime Minister / Minister for Defence
Dr. Artis Pabriks
Deputy Prime Minister / Minister for Defence
Last Updated: 31.01.2019

EDUCATION
1996 - Aarhus University, Denmark, PhD in political science
1992 - University of Latvia, Bachelor’s Degree in history 

WORK EXPERIENCE
November 2018 – until now - Member of the 13th Saeima, Member of the Foreign Affairs Committee, Member of the Citizenship, Migration and Social Cohesion Committee, Head of the Latvian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
2016 – until now - Centrum Balticum Foundation, Member of the International Advisory Board
July 2014 – November 2018 - Member of the European Parliament, Member of the Committee on International Trade, Member of the Delegation for Relations with the Countries of Central America, Substitute of the Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs, Substitute of the Delegation for Relations with Japan, Shadow rapporteur of the Report on the Norway and the EEA Co-operation Agreements on the Financial Mechanism
2014-2021, Shadow rapporteur of the Report on the Co-operation between the EU and Turkey on Trade and the Modernisation of the Customs Union, Rapporteur of the Report on the Council decision on the conclusion of the Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) between Canada, of the one part, and the European Union and its Member States, of the other part, Rapporteur of the Report on the proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council on the European Border and Coast Guard and repealing Regulation (EC) No 2007/2004, Regulation (EC) No 863/2007 and Council Decision 2005/267/EC
January 2014 – June 2014 - Member of the Saeima, Member of the Foreign Affairs Committee, Head of the Japan Inter-parliamentary Co-operation Group
2011 – until now - Professor at the University College of Business, Arts and Technology RISEBA
November 2010 – January 2014 - Minister for Defence of the Republic of Latvia, Member of the 9th Saeima  
2007 – 2010 - Member of the Foreign Affairs Committee, Member of the European Affairs Committee, Head of the Latvia – Japan Inter-Parliamentary Co-operation Group, Head of the Latvia – Japan, Latvia – Montenegro, Latvia – South Korea and Latvia – Singapore Inter-Parliamentary Co-operation Groups
2004 – 2007 - Minister for Foreign Affairs of the Republic of Latvia, the first Minister for Foreign Affairs after Latvia’s accession to the EU and NATO
2004 - Member of the 8th Saeima, Head of the Foreign Affairs Committee, Parliamentary Secretary to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia
2003 – 2004 - Policy Analyst-Consultant in the Political Education Foundation
2002 - 2011 - Professor, Assistant at the Vidzeme University of Applied Sciences
2002 - Deputy Member at the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) in Strasbourg, France 
2001 – 2003 - Policy Analyst in the Latvian Centre for Human Rights and Ethnic Studies 
1996 – 2001 - Professor at the Vidzeme University of Applied Sciences
1996 – 1997 - The first Rector, Assistant at the Vidzeme University of Applied Sciences
1995 – 1999 - Lecturer at the University of Latvia
1994 - Lecturer at the Aarhus University in Denmark
1986 – 1990 - Scientific Assistant at the Department of Modern and Contemporary History of the Latvian Academy of Sciences

LANGUAGE SKILLS
Latvian – native, English and Russian – fluent, German – good command, Danish – basic